Forum neurologiczne » Neuroinfekcje, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych » Obecność prążków oligoklonalnych w przebiegu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

Obecność prążków oligoklonalnych w przebiegu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych

We wrześniu przeszłam kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Badania laboratoryjne nie były złe...leukocyty 13.000 a leukocytoza w PMR 20/3. Jednak stan neurologiczny był ciężki...nie wiedziałam jak się nazywam, jaki jest dzień....W zasadzie nic nie pamiętam. W MR wyszło zapalenie opon mózgowych i mózgu...duże wzmocnienie opon w potylicy i skroniach. W PMR wyszły prążki oligoklonalne. Chciałam zapytać o czym to świadczy i jakie mogą być skutki uboczne. Słyszałam o padaczce. Nikt nie zlecił mi kontrolnych badań.

Miłka 2012-01-23, 11:25

Jeśli nie występowały objawy padaczki, a żadnych Pani nie wymieniła to nie było konieczności wykonywania badań w tym kierunku. W przypadku ZOMR mogą występować np. drgawki czy objawy padaczkopodobne. Jednak leczy się chorobę podstawową. Co do wyników innych badań to trudno mi je interpretować wyrywkowo.

neuron 2012-01-24, 17:57

Jak na razie żadnych ubocznych objawów nie ma. Mogę podać inne wyniki badań. Nic niepokojącego nie było. Myślałam ze konieczne jest choćby kontrolne badanie MR głowy. Obecność prążków świadczy o zmianach demielinizacyjnych, a te chyba trzeba kontrolować
.

Miłka 2012-01-25, 18:50

Tak naprawdę kontrolę wykonuje się w przypadku nasilenia się dolegliwości lub pojawienia nowych neurologicznych. Obecność prążków siadczy o SM. Najlepiej ewentualnie powtórzyć badanie.

neuron 2012-02-25, 16:56