Forum neurologiczne » Stwardnienie rozsiane » Nieprawidłowa zmiana o charakterze demielinizacyjnym lub niedokrwiennym

Nieprawidłowa zmiana o charakterze demielinizacyjnym lub niedokrwiennym

W istocie białej, bocznie od wieńca promienistego po stronie prawej widoczna jest pojedyńcza, dość drobna, nieprawidłowa zmiana o podwyższonej IS w obrazach T2-zależnych i w sekwencji FLAIR charakterze demielinizacyjnym lub naczyniopochodnym niedokrwiennym.
Układ komorowy symetryczny, nieposzerzony, nieprzemieszczony. W obrębie struktur wewnątrzczaszkowych nie stwierdza się ognisk patologicznych wzmocnienia po podaniu paramagnetycznego środka kontrastowego.
Nie stwierdzono objawów wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego.
W obrazie MR morfologia sygnału opon mózgowo-rdzeniowych w granicach prawidłowych.
Migdałki móżdżku na wysokości otworu potylicznego wielkiego.
Pogrubienie błony śluzowej w sitowiu oraz w zatoce klinowej i w zatokach szczękowych.

Wiek 34 lata, lekarz neurolog wysyła mnie drugi raz na badanie by wykluczyć lub potwierdzić podejrzenie o początkach SM.
Będę wdzięczna za każdą informację, z góry dziękuję!

Katarzyna 2012-06-06, 23:11

W zasadzie nie można na podstawie tego obrazu powiedzieć czy to SM. Należy porównać wynik z poprzednim, przeanalizować objawy kliniczne a w razie dużego prawdopodobieństwa zbadać jeszcze płyn mózgowo-rdzeniowy na prążki oligoklonalne. Poza tym stwierdzono przewlekłe zapalenie zatok oraz zespół Arnolda-Chiariego?

neuron 2012-06-07, 19:25

Bardzo dziękuję za zainteresowanie i szybka odpowiedź, nie ukrywam, że podejrzenie o SM trochę mnie zrujnowało psychicznie. Gdyż mając te wyniki badań, będąc u pierwszego neurologa - usłyszałam, że jest wszystko OK! Dopiero drugi lekarz (wizyta 05.06.2012) powiedział mi zupełnie coś innego (p.w.)
Laryngolog wysyła mnie na TK ZATOK by podjąć dalsze leczenie z tym, że muszę najpierw się upewnić, że nie jestem w ciąży. A jesli chodzi o zespół Arnolda Chiariego - to nie było o tym mowy!:( Wyszukałam w internecie, ze są 4 typy a leczenie jest operacyjne. Czy można z tym żyć w przypadku gdyby stwierdzono ten zespół, czy trzeba być przygotowanym na operację?

Katarzyna 2012-06-08, 18:26