Forum neurologiczne » Zaburzenia czucia, drętwienia, drżenia, tiki » Napinanie nóg, rąk, twarzy i kiwanie się lub przebieranie palcami u dziecka

Napinanie nóg, rąk, twarzy i kiwanie się lub przebieranie palcami u dziecka

Od pewnego czasu moja córka napina nogi, ręce i twarz. oprócz tego kiwa się na boki lub przebiera palcami. Zazwyczaj dzieje się to podczas oglądania telewizji lub przed spaniem. EEG podczas snu niczego nie wykazało. Co powinniśmy jeszcze zrobić? Na co choruje dziecko?














Anita26 2011-05-19, 10:34

W zasadzie nie musi to być objaw niepokojący, możliwe, że związany ze stresem, niepokojem, czyli bardziej na podłożu psychogennym. Powinien samoistnie ustąpić. Warto zapewnić dziecku ruch na świeżym powietrzu, zorganizować gry i zabawy.

neuron 2011-05-20, 21:08

Moja córka tak samo robi bez kiwania i nie jak jest zmęczona tylko jak się jej cos podoba lub sie z czegos cieszy ,robi tak odkąd zaczeła siadac a ma juz 2 lata ,wszyscy mówią ze to z emocji i z czasem przejdzie .ale czy faktycznie to minie??troche sie zaczynam martwic.

kasia0000 2012-05-07, 13:50

Jeśli ma Pani wątpliwości proponuję przy okazji zapytać pediatry, który oceni dziecko także neurologicznie.

neuron 2012-05-08, 19:11

Pytałam -dała mi tylko skierowanie do logopedy bo córka nie mówi i powiedziala zeby isc za 3-4 miesiące bo moze mała się jeszcze rozkręci do tego czasu i ze jesli psycholog powiedziała ze rozwój jest prawidłowy a te napinanie raczek i nózek to emocje to znaczy ze wszystko ok.Niewiem co o tym myslec bo wydaję mi sie ze brak mowy i to napinianie mogą mieć jednak cos wspólnego ze sobą (jakas np.blokada) ale niewiem bo nie jestem lekarzem.

kasia0000 2012-05-09, 08:49

Chyba brak tu informacji o wieku dziecka co w zasadzie jest istotne. Jeśli pediatra wypowiedział się w tej kwestii to radzę jeszcze poczekać.

neuron 2012-05-20, 17:26

Anita, zaobserwowalam podobne objawy u swojej 3letniej coreczki. Tak jak w Twoim przypadku skierowano nas do logopedy. Zastanawiam sie, czy udalo Ci sie ustalic skad bierze sie takie zachwanie.

Ada 2013-01-09, 09:48

Byłam z córką u neurologa , musimy zrobić eeg w śnie. Córka nadal napina te rączki i je sciska ,czasami od tego sciskania to ma spocone.Niedlugo skonczy trzy lata i to zachowanie ani troche nie mija.

kasia0000 2013-02-08, 15:10

Witam,
moja córcia robi identycznie. Ma już 5,5 roku i od dwóch lat w sytuacji gdy jej się coś podoba, jest zadowolona czy pozytywnie wzruszona (przy oglądaniu bajek, rysowaniu) to właśnie się tak napina i przebiera szybko palcami obu rąk. Naczytałam się o tikach, ale taki opis znalazłam tylko tu.......

Aneta 2013-02-18, 16:01

Bylismy na eeg
orzeczenie mamy takie: Miernego stopnia uogólnione zmiany czynnosci bioelektrycznej ze zmianami napadowymi w okolicach przednio i tylno skroniowo ciemieniowych i skroniowo ciemieniowych i skroniowo politycznych obustronnie miernie nasilonymi nieco słabnącymi w snie wolnofalowym. Czy moglabym prosic o interpetację czy to napinanie tych rączek to moga byc te zmiany napadowe???

kasia0000 2013-03-02, 11:16

Witam!!!
mam taki sam problem z moim synkiem.syn ma prawie 5 lat a zachowanie takie ma od 7 miesiaca zycia a mianowicie dziwne spinane sie ,wykrzywiane twarzy podczas ekscytacjii,zabawy czy kiedy zobaczy cos nawega ale nie tylko bo czasami zaczyna tak robic kiedy sie zamysli badz podczas ogladanie telewizii lub lezac w lozku.mam wrazenie ze na chwilke sie wylacza i nawet jak na mnie patrzy mam wrazenie ze jet daleko.po za tym jest fajnym chlopcem,nie ma problemu z nauka chociaz nie zawsze moze sie skoncentrowac,uwielbia dzieci i jest bardzo smialy.konsultowalismy sie z kilkoma pediatrami ,neurologiem w polsce i w u.k ,psychologami w polsce i w u.k i tak naprawde nikt nie wie co mu jest.kazdy twierdzi , ze synek jest bardzo wrazliwy i emocjonalny i ,ze z czasem wyrosnie ale nie wyrasta i mam wrazenie ,ze to sie poglebia.oboje z mezem bardzo sie martwimy i najgorsza jest ta niewiedza .

MAGDA 2013-05-07, 14:41

No to widzę, że nie jestem sama z tym problemem. Nasz synek ma 2 lata, napinanie rąk i nóg zaczął mając jakieś 7 m-cy, na leżąco prostował nóżki, przyciskając rączki do brzucha, silnie przy tym czerwieniąc i pocąc. Odkąd zaczął stać napina mięsnie na stojąco - trzymając się fotela, kanapy itp., stojąc na paluszkach wygiętych w drugą stronę (jak u baletnicy). Objawy nasilają się, gdy siedzi w domu lub gdy przyjdzie ktoś bliski (dziadek, babcia, ciocia). Przechodzą od razu, gdy wyjdzie na podwórko, gdy się coś dzieje, gdy ma dużo ruchu. Neurolog twierdzi, że to emocje, ze samo minie, ale na razie nie mija, tylko chyba się nasila. Już sama nie wiem, gdzie się udać i co robić, bardzo się martwię i denerwuję tym jego zachowaniem. A może ktoś miał podobny problem i już się go pozbył? Prosimy o rady i sugestie.

Monika 2013-05-29, 12:39

Czyli również nie jestem sama z tym problemem. skonsultowalismy wynik eeg , wszystko w porządku. Natomiast stwierdziła ze z czasem to własnie zachowanie w chwilach ekscytacji minie,przepisała magnefar oraz omegamed.narazie efektów brak .córka tak samo robi jak robiła . i tak samo jak ogląda telewizje , czy cos sie jej podoba ,zauważylam ze jak jest zmęczona to wiecej tak robi.boje sie troche ze jak pójdzie do przedszkola i tak będzie robić to niewiem jak inne dzieci będą reagowac.Jak jej zwracam uwagę zeby tak nie robiła to przestaje i się smieje.czasem mi sie wydaje ze ona lubi tak napinac i sciskac te rączki, do tego wlasnie tez wykrzywia buzie.

kasia0000 2013-07-24, 08:00

A u nas 1,5 m-ca bez napinań!!! Z dwoma drobnymi epizodami... Co jest prawdziwym cudem, bo od pół roku napinał się każdego dnia, czasem i po dwie godziny dziennie (łącznie). Teraz, nawet gdy przyjdzie dużo ludzi, jest spokój. Nawet chętnie siedzi w domu, co niedawno skutkowało właśnie spinaniem i konieczne było wychodzenie na zewnątrz.
Modlę się każdego dnia o to, aby już nie wróciły napinania - a wiara czyni cuda :)! Teraz jestem pewna, że z tego wyrastają nasze szkraby - będzie dobrze... Z drugiej strony nie wyobrażam sobie 18 latka prężącego się z ekscytacji... ;)

Monika 2013-07-24, 13:54

No to jest jakaś nadzieja że i córce również minie to napinanie rączek. Chociaż ostatnio zauwazyłam że na spacerach tak nie robi jak bawi sie z dziećmi . jeszcze 2 miesiące temu dzieci zjeżdzały na zjeżdzalni i córka patrzyla właśnie na tą sytuację to widziałam że chętnie by się ponapinała ,ale jak zwróciłam jej uwagę typu(córciu rączki) to Ona od razu przestawała tak robić ,ale jak swoje ulubione bajki ogląda to się napina :(jakby jakaś mama tu była co również ma taki problem z dzieckiem i jest z krakowa jak Ja, to bym chętnie się spotkała.

kasia0000 2013-07-25, 20:51

Strona: 1  2 |