Forum neurologiczne » Neurologia » Naczyniak + kierowca

Naczyniak + kierowca

Witam,
Mam pytanie dotyczące mojego naczyniaka umiejscowionego w głowie a pracy na stanowisku kierowca kategorii C, C+E.
W 2013 r. wykryty został u mnie naczyniak, który był leczony urządzeniem CyberKnife – posiadałem już wtedy prawo jazdy wyższych kategorii. Objawami były/są lekkie zachwianie równowagi oraz oczopląs poziomy. Czy wykryty u mnie naczyniak jest przeciwwskazaniem do pracy na stanowisku kierowcy?
Leczenie nastąpiło w 2013 roku, w 2014 okazało się, że naczyniak się zmniejszył z 5,7 x 5,2 x 7,2 cm do 4,6 x 4,3 x 5,8 cm. W 2015 r otrzymałem kolejne wyniki :
Badanie MR głowy wykonano aparatem Aera 1,5T w płaszczyznach poprzecznych, czołowych i strzałkowych przed i po podaniu dożylnym środka kontrastowego uzyskując obrazy T1 i T2 zależne od Flair, DWI.
Dane ze skierowania : AVM mózgu.
Od podstawy czaski od namiotu móżdżku pomiędzy półkulami móżdżku z wypełnieniem komory IV widoczne jest kłębowisko nieprawidłowych naczyń o charakterze AVM. Nidus o wymiarach 4,6 x 4,3 x 5,8 cm (AP x SD x CC). Dopływ krwi odbywa się przez naczynia tętnicze odchodzące od obu tętnic kręgowych i tętnic tylnych mózgu. Odpływ żylny odbywa się poszerzonymi do 15mm naczyniami żylnymi, zlokalizowanymi w większości na prawo od linii pośrodkowej do spływu zatok.
Brak tętnic łączących tylnych. Obraz naczyń koła Willisa w granicy normy.
Tkanka nerwowa móżdżku w bezpośrednim sąsiedztwie zmiany (do grubości ok. 1,3 cm) i w obrębie górnej części robaka móżdzku o podwyższonej IS w obrazach T2 zależnych i Flair najpewniej zmiany malacyjne po przeprowadzonym leczeniu. W obrazach DWI bez cech ograniczenia dyfuzji.
Innych zmian nie stwierdza się.
Wnioski :
AVM tylnego dołu czaszki o stabilnym obrazie w porównaniu do badania poprzedniego.

Tadeusz 2016-04-04, 19:54