Forum neurologiczne » Neurologia » Makrogruzolak przysadki mózgowej

Makrogruzolak przysadki mózgowej

Witam serdecznie, w maju ubiegłego roku po badaniu radiologicznym okazało się występowanie u mnie makrogruczolaka*.
*Badanie przysadki mózgowej wykonano w sekwencjach SE/FSE w obrazach T1, T2-zaleznych po dozylnym podaniu paragmatycznego środka kontrastowego (łącznie z sekwencją dynamiczną).
Siodło tureckie wypełnia lito-płynowa masa o wymiarach 14x 17x 11 mm (APx RLx CC), część przednio-dolna jest płynowa z widocznym poziomem płynu, część tylna lita, lejek ustawiony pośrodkowo- obraz sugeruje makrogruczolaka z przebytym krwawieniem.
Struktury około i nadsiodłowe w normie.
Pozostałe obszary mózgowia w orientacyjnej ocenie w obrazach poprzecznych T1 I T2 *


Rozpoczęłam przyjmowanie leku Cabergolin.
W styczniu br. udałam się na ponowne badanie radiologiczne. Oto wynik.

*Badanie przysadki mózgowej wykonano w sekwencjach SE/FSE w obrazach T1, T2-zaleznych po dozylnym podaniu paragmatycznego środka kontrastowego (łącznie z sekwencją dynamiczną).
Przysadka obecnie wielkości prawidłowej 6x 13x 14 mm (CCx APX RL), symetryczna, w dolnej części przedniego płata widać obszar wysokiego sygnału w T2, izosygnałowy w T1 o wym. 3x 7 mm (CC-RL) o upośledzonym wzmocnieniu kontrastowym takze na skanach opóznionych.
Obraz przemawia ze zmianami pokrwotocznymi raczej prawidłowym miązszu przysadki , nie widać obecnie cech makrogruczolaka.
Struktury około i nadsiodłowe w normie.
Pozostałe obszary mózgowia w orientacyjnej ocenie w obrazach poprzecznych T1 I T2 - zalezych w normie-nieco szerszy zbiornik mózdzkowo-rdzeniowy.*

Termin wizyty u lekarza mam dopiero w lutym, proszę o analizę treści opisu badania. Niepokoje się. Proszę o pomoc.

Ewelina 2018-01-18, 17:38