Forum neurologiczne » Stwardnienie rozsiane » Liczne ogniska hiperintensywne w mózgu a stwardnienie rozsiane

Liczne ogniska hiperintensywne w mózgu a stwardnienie rozsiane

Mr glowy wykonane w sekwencjach se t1 fse t2 flair dwi w plaszczyznach poprzecznej strzalkowej czolowej oraz obrazy t1 zalezne po iv podaniu paramagnetyku
w badaniu widoczne sa nad i pod namiotowo liczne ogniska hyperintensywne w obrazach t2 zaleznych i flair czesc z nich wykazuje nieco obnizony sygnal w obrazach t1 zaleznych oraz pojedyncze nieco obraczkowaty charakter
zmiany polozone sa w obrebie istoty bialej podkorowo i okolokorowo obesne w obu polkulach mozgu w ciele modzelowatym moscie prawej polkuli mudzzku
najwiekrze polozone w okolicy czolowej prawej
po nizej rogu czolowego komory bocznej 10/9mm
na poziomie zakretu czolowego srodkowego 10/7 mm
w obrebie plata skroniowego lewego w okolicy rogu skroniowego komory bocznej lewej 10/5mm
w obrebie sklepienia po stronie lewej 9/8mm
w obrebie pnia ciala modzelowatego dwie zmiany po ok 7/5mm
pozatym widoczne liczne mniejsze w pozostalej czesci oun
zmiana 10/5mm polozona na wysokosci zakretu obreczy prawej polkuli muzgu wykazuje zaburzenia dyfuzjiwody ulega zwiewnemu wzmocnieniu kontrastowemu
poza tym widoczne dwa inne ogniska ulegajace wzmocnieniu kontrastowemu w okolicy zakretu obreczy lewej polkuli muzgu 9mm oraz drobne ognisko 4mm polozone na pograniczu plata skroniowego i potylicznego prawej polkuli muzgu
uklad komorowy nieposzezony semetrycznie a teraz moje pytanie jest takie co mowia wyniki rezonansu czy to mozliwe jest sm czy tez moze cos innego

Bejus 2012-03-22, 14:41

W 2011 r.byłam diagnozowana w kierunku stwardnienia rozsianego.W wyniku MR głowy były zmiany o charakterze demilizacyjnym natomiast w płynie mózgowo-rdzeniowym nie znaleziono prątków, charakterystycznych dla SM.Obecnie powtórzyłam MR z kontrastem i bardzo się niepokoję.Proszę o wyrażenie opinii na temat wyniku.W istocie białej obu półkul mózgu nieliczne drobne ogniska hiperintensywne w obrazach T2-zal i FLAIR położone parakomorowo i podkorowo najpewniej o charakterze demilizacyjnym,nie stwierdza się zmian w strukturach podnamiotowych.W porównaniu do badania z 2011r nowe drobne ognisko podkorowo w lewej okolicy ciemieniowej,oraz nieco większe nad trzonem komory bocznej lewej, drobne pojedyncze ogniska w ciele modzelowatym.

Jadwiga 2013-04-20, 18:34