Forum neurologiczne » Neurologia » Hiperintensywne ogniska naczyniowe.

Hiperintensywne ogniska naczyniowe.

Mam 29 lat, na rezonans głowy zostałam skierowana z uwagi na podejrzenia gruczolaka przysadki mózgowej, z racji nieprawidłowego poziomu hormonów. Badanie MR nie wykazało gruczolaka, ale ogniska, które mnie zaniepokoiły. Dlatego proszę o objaśnienie opisu z badania MR głowy.

„W oby półkulach mózgu, w istocie białej przykomorowej jak i prodkomorowej głównie płatów czołowych, nieliczne , drobne ogniska o śr. do 4mm, hiperintensywne w obrazach T2-zależnych i FLAIR, nie ulegające wzmocnieniu po podaniu środka kontrastowego , o cechach zmian naczyniopochodnych.”

1. Co oznaczają te w/w ogniska naczyniopochodne? Czym grożą? Czy powinnam brać jakieś leki? Czy wykonać dodatkowe badania?
2. Jestem osobą aktywną fizycznie, kilka razy w tygodniu chodzę na siłownię i związku z tym mam pytanie czy mogę dalej ćwiczyć, jak do tej pory (ćwiczenia z obciążeniami, podnoszenie hantli i ćwiczenia ze sztangą, marsz na bieżni, zajęcia fitness). Czy powinnam zrezygnować z tak intensywnych treningów, czy może wystarczy zmniejszenie stosowanych obciążeń. Czy może powinnam całokicie zrezygnowac z ćwiczeń? Jeżeli tak to proszę o objaśnienie dlaczego. Czy wzrost pulsu i ciśnienia przy ćwiczeniach fizycznych może być dla mnie groźny?
3. Lekarz neurolog stwierdził, że ogniska w opisie są ogniskami poniedokrwiennymi powstałymi po hormonoterapii. Czy ogniska poniedokrwienne, a naczyniowe to oznacza to samo? Czy to oznacza, ze miałam jakieś małe udary? Czy powinnam pójśc może do kardiologa?
4. Neurlog zabronił mi stosować leki antykoncepcyjne i inne leki hormonalne? Ale dlaczego? Czy przez to, że działają na krzepliwość i gęstość krwi?
5. Czy mam jakieś przeciwwskazania do lotu samolotem?

Justyna 2015-10-28, 12:36