Forum neurologiczne » Neurologia » Glioza*operacja kręgosłupa szyjnego*zawroty głowy*tinnitius-hyperacusic

Glioza*operacja kręgosłupa szyjnego*zawroty głowy*tinnitius-hyperacusic

Witam,

Od 8 lat walczyłęm z dyskopatią w odcinku szyjnym.
Jestem 2 miesiące po operacji i podobno wszystko się udało.
Natomiast bezpośrednią przyczyną tego, że zdecydowałem się na operację były inne dolegliwości - nagłe zawroty głowy. Wystąpiły nagle, miały charakter błędnikowy, przewracałem się, nie byłem w stanie utrzymać równowagi, ale ustąpiły po dwóch dniach ( oczywiście nie występowały cały czas, ale trwały kilka godzin ). Później pojawiła się nadwrazłiwość na dźwięki w prawym uchu i szumy uszne. Byłęm z tym u wielu lekarzy, nikt nie znalazł przyczyny. Zawroty głowy pojawiały się później tylko przy odwracaniu głowy w prawo i czasem pojawiają się do dziś, a nadwrażliwość na dwięki i szumy uszne mam cały czas.
Nasiliły się one po operacji, były wręcz nie do wytrzymania, teraz są mniej intensywne ale są stałe, nie przechodzą.
Może to wszystko trochę chaotycznie napisane, ale od tamtej pory zacząłem robić badania, przede wszystkim rezonans głowy.
Jeszcze przed operacją przeszedłem następujące badania:
- doppler tętnic szyjnych ( wynik ok, lekarz zasugerował niestabilność w kręgosłupie szyjnym, oprócz przepukliny c5-c6, która w tej chwili jest zoperowana )
- rtg czynnościowe ( zdjęcia tylko w pochyleniu do przodu i odgięciu głowy do tyłu ) - wyniki nie pokazuje niestabilności
- rezonans magnetyczny głowy. Poniżej opis ( data badania 29.11.13 ):
*Symetrycznie niespecyficzne obszary o podwyższonej intensywności sygnału w czasie T2 - zależnym i sek. FLAIR widoczne są w istocie białej w płatach czołowych w obu półkulach mózgu.
Dyskretne zmiany o tym samym charakterze widoczne przy rogach ty;lnych komór bocznych.
Obraz MR niespecyficzny. Glioza? Zmiany demielinizacyjne? Dysmielinizacyjne?
Układ komorowy nieposzerzony, nieprzemieszczony.
Nerwy VIII i kąty mostowo-móżdżkowe w badaniu MR są prawidłowe.*

Teraz, po operacji, robiłem badanie EEG, które wyszło prawidłowo
i kolejny rezonans, ale ty razem z kontrastem.
Z uwagi na dolegliwości z uchem neurochirurg zlecił mi badanie głowy i szyi. Czeka mnie jeszcze badanie tkanek miękkich i tętnic szyjnych za pomocą rezonansu z kontrastem, ale to badanie mam za jakiś czas. W rezonansie kręgosłupa w stanie pooperacyjnym są jakieś zmiany, ale według neurochirurga to normalne.
Natomiast rezonans głowy niestety wygląda tak ( badanie z 04.03.14 ):
*Dwufazowe badanie rezonansu magnetycznego mozgowia
w istocie białej obu płatów czołowych widoczne są trojkątnego kształtu ogniska
gllozy podstawą zwrócone do kory, szczytem zwrócone do rogów przednich komór bocznych. zmiany bezpośrednio przylegają do rogów przednich komór bocznych oraz głowy jądra ogoniastego, Glioza szerzy się promióniściewzdłuzwłokien nerwówych. Podkorowe włókna *U* są zachowane . Zmiany są bardziej nasilone w prawyń płacie czołowym, W sekwencjach DWI zmiany mają chaiakter pzewlekły. Nie stwierdza się patologicznego wzmocnienia kontrastowego w obrębie zmian. Obraz jest niespecyficzzny. W diagnostyce roznicowej nalezy uwzględhic międży innymi zmiany w przebiegu przebytego niedotlenienia tlenkióm węgla oraz leukodystrofię metachromatyczną.
Poza tym mózgowie prawidłowe. Struktury tylnej jamy, w tym kąty mostowo-mózdżkowe są one prawidłowe. Po podaniu kontrastui nie stwierdza się patologicznego wzmocnienia w obrębie mózgowia. Układ komorowy jest nieposzerzony, bez przemieszczeń. Cechy niewielkiego zaniku obwodowego.*

Ten opis mnie trochę przeraża, czy jest to jednoznaczne z tym, że w stosunku do poprzedniego badania te zmiany się zwiększyły? Czy też po prostu badanie z kontrastem jest bardziej dokładne?
Gdy poszedłem do neurologa w placówce w której mam ubezpieczenie to dostałem skierowanie do szpitala na podstawie samego przeczytania opisów, mimo tego, że lekarz nie był w stanie otworzyć zdjęć z płyty.
Czy takie zmiany mogą się cofnąć, czy są nieodwracalne? Jak duże to są zmiany? Jak bardzo mogą być niebezpieczne? Z czego oprócz leukodystrofii metachromatycznej i zatrucia tlenkiem węgla mogą wynikać?

Bardzo proszę o interpretację

Paweł K. 33 lata 2014-03-09, 12:26

Bardzo proszę o interpretację.

Chodzi mi głównie o ten opis:
w istocie białej obu płatów czołowych widoczne są trojkątnego kształtu ogniska
gllozy podstawą zwrócone do kory, szczytem zwrócone do rogów przednich komór bocznych. zmiany bezpośrednio przylegają do rogów przednich komór bocznych oraz głowy jądra ogoniastego, Glioza szerzy się promióniściewzdłuzwłokien nerwówych. Podkorowe włókna *U* są zachowane . Zmiany są bardziej nasilone w prawyń płacie czołowym, W sekwencjach DWI zmiany mają chaiakter pzewlekły. Nie stwierdza się patologicznego wzmocnienia kontrastowego w obrębie zmian. Obraz jest niespecyficzzny.

Czy takie zmiany mogą dawać jakieś objawy, np związane z postrzeganiem, poznawcze?
Moje objawy są następujące: trudność w skupieniu wzroku, nadwrażliwość na światło, permanentne wrażenie *jakby było zbyt jasno*.

Jestem po pobycie w szpitalu, potencjały wywołane mam w normie, zmiany w mózgu są porównywalne z tymi z zeszłego roku. Lekarze wykluczyli leukodystrofię.

Bardzo proszę o komentarz

Paweł K. 33 lata 2014-04-02, 13:33