Forum neurologiczne » Stwardnienie rozsiane » Długoterminowe objawy po urazie głowy a stwardnienie rozsiane

Długoterminowe objawy po urazie głowy a stwardnienie rozsiane

Witam,
Szukam porady tak jak w temacie. Ponizej opis sytuacji.
Okolo pol roku temu uderzylam sie w glowe, w czesc gorna troche nad czolem. Uderzenie wcale nie bylo silne (slychalam sie i uderzylam sie o skosna sciane). Nie mialam zadnych objawow, guza chyba tez nie, chwile pomasowalam i tyle. Po okolo tygodniu zaobserwowalam lekki bol glowy (sporadycznie). Od tamtego czasu bol zaczal sie nasilac oraz wzrosla czestotliwosc (kilka razy w tygodniu, czasem codziennie i kilka razy dziennie - roznie). Oprocz tego mam ciagle dzwoniene (szum? trundo opisac) w uszach, czeste dretwienie w rekach i stopach. Ostatnio coraz trudniej z koncentracja oraz koordynacja - potykam sie, *wlecze* mi sie czasem stopa. Mam problemy ze wzrokiem - trudno mi sie skoncentrowac na jednym punkcie i wszystko jakby delikatnie drga - odczuwam wyraznie zwlaszcza patrzac na wzory np cienkie linie jedna przy drugiej wygladaja jakby sie ruszaly, falowaly (efekt troche jak w monitorze?). Czuje sie ciagle zmeczona, na tyle ze proste czynnosci wydaja sie jak noszenie workow z piaskiem.
Te wszystkie objawy stopniowo narastaly.
Przypomnialam sobie ze okolo rok temu mialam podobna sytuacje tzn tez drobne uderzenie w glowe (o szafke przy wstawaniu) i rowniez brak objawow zaraz po - natomiast lekkie problemy z koncentracja i koordynacja okolo 2 miesiace ktore przeszly (ale nie byly tak silne jak teraz). W historii medycznej sprawdzilam ze mialam tez epizod kilku tygodni (bez odnotowanego wczesniej urazu) jakies 2 lata temu gdzie czulam sie zmeczona, mialam *lekka glowe* ale przeszlo. Oprocz tego czesto ostatnio sie przeziebialam (jakies 6-8 razy w ciagu ostatniego roku).
Bylam u lekarza, mialam robione podstawowe badania odruchow, badania typu *palec do nosa* i podobne. Mialam rowniez tomografie glowy - bez zadnych rezultatow negatywnych. Badania sluchu rowniez nic nie wykazaly.
W rodzinie sa chorzy na stwardnienie rozsiane (kuzynostwo), poddaja sie leczeniu od lat. Z tego co czytalam o chorobie moje objawy pasuja stad moje pytanie - czy to moze byc wlasnie to czy jednak nalezy szukac zwiazku z uderzeniem oraz jakie jeszcze badania powinno sie wykonac zeby wykluczyc jedno lub drugie oraz co moge robic teraz zeby sobie pomoc i sprobowac jakos przeciwdzialac pogorszeniu zanim dostane pelna diagnoze?
Dziekuje

Zapomnialam jeszcze dodac ze zle spie, czesto sie budze i czuje sie zmeczona kiedy wstaje rano, czesto czuje sie gorzej zaraz po wzieciu prysznicu

Milva 2012-08-12, 23:20

To mogą być objawy wynikające z urazu, występują zwykle nawet do kilku tygodni. Nie mniej jednak warto udać się do neurologa i wykonać diagnostykę pod kątem SM, z uwagi na wywiad rodzinny.

neuron 2012-08-16, 11:07