Forum neurologiczne » Stwardnienie rozsiane » Diagnostyka stwardnienia rozsianego

Diagnostyka stwardnienia rozsianego

Mam podejrzenie stwardnienia rozsianego. Co powinnam zrobić? Jakie badania diagnozują stwardnienie rozsiane? Czy dają one 100 procent pewności?














Aniolek88 2011-07-13, 15:35

Ważne są przede wszystkim objawy kliniczne, wynik badania neurologicznego, Mr głowy oraz ewentualnie badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.

neuron 2011-11-08, 11:05

Badanie mr glowy w sekwencjach se t1 fse t2 flair dwi w plaszczyznach poprzecznej strzalkowej czolowej oraz obrazy t1 zalezne po iv podaniu paramagnetyku w badaniu widoczne sa nad i podnamiotowo liczne ogniska hiperintensywne w obrazach t2 zaleznych i flair
czesc z nich wykazuje nieco obnizony sygnal w obrazach t1 zalezne oraz pojedyncze nieco obraczkowaty charakter
zmiany polozone sa w odrebie istoty bialej podkorowo okolokomorowo obecne w obu polkulach muzgu w ciele modzelowatym moscie prawej polkuli mozdzku najwieksze polozenie
w okolicy czolowej prawej ponizej rogu czolowego komory bocznej 10/9mm
i na poziomie zakretu czolowego srodkowego 10/7mm
w obrebie plata skroniowego komory bocznej lewej 10/5mm
w obrebie sklepienia po stronie lewej 9/8mm
w obrebie pnia ciala modzelowatego dwie zmiany po 7/5mm pozatym mniejsze w okolicy zakretu obreczy prawej polkuli muzgu wykazuje niewielkiego stopnia zaburzenia dyfuzji wody ulega zwiewnemu wzmocnieniu kontrastowemu w okolicy zakretu obreczy lewej polkuli muzgu 9mm oraz drobne ognizka ok. 4mm polozone na pograniczu plata skroniowego i potylicznego prawej polkuli muzgu uklad komorowy nieposzezony symetryczny

Dodam jeszcze ze do tego mam potencjaly wzrokowe wpozadku badanie dna oko wpozadku oraz wzrok bardzo dobry chodz mialem kiedys podwojne widzenie moje potanie jest takie czy po mr glowy co napisalem wyzej mozna stwierdzic ze choruje sie na sm i czy potencjaly wzrokowe moga byc ok przy sm

Bejus 2012-03-21, 20:09

Witam. Piszę z pytaniem dotyczącym diagnostyki stwardnienia rozsianego, czy raczej niektórych jej elementów.
Po pierwsze, jestem ciekawa czy poziom CRP jest zawsze zaburzony u osoby ze stwardnieniem rozsianym, czy też jest to zmiana widoczna tylko podczas ostrego rzutu choroby? Podobne pytanie dotyczy wskaźnika OB: czy zawsze odbiega on od normy u osoby cierpiącej na SM?
Drugie pytanie dotyczy badania płynu mózgowo-rdzeniowego. Z tego co się orientuję, jest ważnym elementem diagnostyki stwardnienia rozsianego. Czy ogólne badanie płynu stwierdza, o ile one istnieją, obecność komórek nowotworowych?
Pozdrawiam.

Ania 2013-07-24, 16:47