Czy SM?

Dzien dobry, wczoraj wykonałam rezonans magnetyczny głowy z kontrastem. Za dwa tygodnie mam umowiona wizytę u naurologa. Moj tata ma SM i ja mam podobne pierwsze objawy. Proszę o analizę rezonansu.

Rezonans Magnetyczny Głowy z kontrastem
Środek kontrastowy dożylnie - Gadovist 5 ml


Wykonano obrazy T1, T2zal FLAIR, DWI, T2*. Sekwencje bez i z podaniem iv. środka kontrastowego. Projekcje ax,sag, cor.
W istocie białej podkorowej i przykomorowej obu półkul mózgu liczne, różnej wielkości ( max do 8mm w osi długiej) zmiany ogniskowe o podwyższonym sygnale w obrazach T2zal i FLAIR, bez cech kontrastowego wzmocnienia bez obrzęku wokół - w badaniu MR zmiany niespecyficzne- w różnicowaniu zmiany demielinizacyjne , naczyniopochodne ? - konieczna konsultacja neurologiczna ( korelacja z obrazem klinicznym i dalsza diagnostyka )
Możliwa drobna zmian w moście po prawej- niepewna ( widoczna tylko w pł ax)
Podejrzenie zmian w rdzeniu szyjnym- do weryfikacji w badaniu dedykowanym
Innych zmian ogniskowych w strukturach mózgowia nad i podnamiotowych nie uwidoczniono.
Nie stwierdza się cech dodatniego efektu masy.
W obrazowaniu DWI bez zmian sygnału ( bez świeżych zmian niedokrwiennych)
W obrazach T2* bez oznak przebytego krwawienia
Układ komorowy położony jest pośrodkowo, nieposzerzony, z asymetrią rogów potylicznych komór bocznych- szerszy lewej , bez uchwytnej przyczyny
Przestrzenie płynowe przymózgowe prawidłowe
Wnioski: liczne zmiany ogniskowe w obu półkulach mózgu - w różnicowaniu należy brać pod uwagę ogniska demielinizacyjne - do dalszej diagnostyki

G. 2016-11-15, 16:23

Witam ,choruje na SM i według mnie niestety wynik wskazuje na stwardnienie rozsiane :(

Krystyna 2016-11-18, 09:48

Musisz koniecznie zgłosić się na dalszą diagnostykę -badanie płynu mógowo-rdzeniowego i RM kręgosłupa szyjnego ,a jakie konkretnie masz objawy ?

Krystyna 2016-11-18, 09:50

Dziękuje za odpowiedz Pani Krystyno. Objawy są takie ,ze czuje ,ze lewa noga jest słabsza.
Jestem juz po wizycie u profesora i dodatkowych badaniach kregosłupa( dyskopatie), krwi i WPW, które wyszły prawidłowo. Pan Profesor nie stwierdza SM. Uwaza, ze te zmiany to raczej efekt silnej anemii, którą kilka lat temu przechodziłam dodatkowo wzmocnionym pernamentnym stresem. Na obecnym rezonansie brak zmian nowych. Oczywiscie stawiam na zdrową dietę ( jestem osobą która nie dużo je wiec muszę bardziej dbac o siebie- to znaczy jest wiecej i zdrowo)i cwiczenia. I jestem pod kontrolą. Za rok, mam zrobic badanie głowy raz jeszcze, i wtedy zobaczymy czy są jakies nowe zmiany.

G. 2016-12-03, 10:52