Forum neurologiczne » Neurologia » Co oznacza taki wynik RM głowy

Co oznacza taki wynik RM głowy

Witam. Odczuwam często ból głowy po prawej stronie, mam ciągłe mdłości (nudności), nieostro widzę oraz mam nocne zawroty głowy Miałam robiony rezonans magnetyczny w załączniku wyniki. Badanie usg jamy brzusznej- wszystko prawidłowe (w normie) Co to może być?




Badanie MR uwidoczniło pojedynczą owalna zmianę hiperintensywną o średnicy 4,4 mm uwidocznioną w sekwencji FLAIR. Zmiana zlokalizowana jest podkorowo w lewym płacie czołowym na wysokości przedniej części torebki zewnętrznej i w przedłużeniu bruzdy bocznej (Se 7 Im: 16 oraz Se 5 Im: 13)
Podobne, ale znacznie mniejsze o średnicach do 1,7 mm widoczne są podkorowo w dolnej części prawego płata czołowego. Poza tym analogiczne (o średnicach 4 mm), a nawet zlewające się zmiany uwidoczniono w prawym płacie ciemieniowym na wysokości zakrętu zaśrodkowego. W trzonie ciała modzelowatego oraz podnamiotowo zmian nie wykazano. Uwidocznione zmiany nie wykazują różnoczasowości procesu. Żadna z uwidocznionych zmian nie jest zlokalizowana osia długą do ciała modzelowatego. Obraz MR nie jest specyficznym dla wyodrębnionej jednostki chorobowej. Aktualny obraz MR nie spełnia kryteriów Mc Donalda i Barkhoffa rozpoznania SM. Nie jest patognomiczny dla innych demielinizacji. Najwięcej cech charakterystycznych ma dla etiologii naczyniowej, ale WSKAZANE jest pełne różnicowanie kliniczne (min. z boreliozą i toksoplazmozą, pomimo że jednostki te mają najczęściej inny obraz w badaniu MR). Cech procesu rozrostowego (tj. guza) nie stwierdzam. Układ komorowy symetryczny, nieposzerzony. Szerokość komory trzeciej 2 mm.
Wyrostki sutkowe prawidłowo powietrzne. Nerwy przedsionkowo-słuchowe prawidłowe. Zatoki oboczne nosa i sitowie prawidłowo-powietrzne.

Monika 2017-04-20, 19:10