Forum neurologiczne » Neurologia » Bóle głowy, odrętwienie kręgosłupa lędźwiowego, blokowanie szyi przy skręcie, drętwienie rąk i zawroty głowy

Bóle głowy, odrętwienie kręgosłupa lędźwiowego, blokowanie szyi przy skręcie, drętwienie rąk i zawroty głowy

Witam, mam prośbę o interpretację wyników MR - mam konsultację za 3 tygodnie więc nie wiem czego się spodziewać i o co dokładnie dopytać, więc za pomoc będę serdecznie wdzięczna.
Mam 25 lat, dużo się ruszam, pływam itd.

Wyniki (opisuję tylko te gdzie było coś wskazane), badania przeprowadzone były *profilaktycznie* tzn. kontrolnie:

MR głowy
- w rzucie szyszynki torbiel śr. 14 mm, która uciska wzgórki górne blaszki czworaczej (wielkość torbieli bez większych zmian, ale wcześniej nie było ucisku);
- zwolniony przepływ na poziomie wodociągu;
- komora IV-ta szersza;
- szczeliny móżdżku pogłębione;
- nieznaczne poszerzenie zbiornika wielkiego;
- po podaniu kontrastu widoczne obwodowe wzmocnienie torbieli szyszynki.

MR kręg. C
- badanie wykazuje kyfotyczne ustawienie osi kręgosłupa;
- na poziomie C5/C6 szerokopodstawna protruzja dokanałowa tarczy m-kr która nieco modeluje worek oponowy,

MR kręg. L/S
- na skanach pilotowych widoczne esowate skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego;
- lordoza lędźwiowa spłycona;
- krążek międzykręgowy L5/S1 jest obniżony i hypointensywny;
- w poziomie L4/L5 szerokopodstawna wypuklina tarczy międzykręgowej, nieco modelująca worek oponowy;
- w poziomie L5/S1 centralno-lewoboczna protruzja tarczy międzykręgowej, która zmniejsza rezerwę objętościową lewego zachyłka korzeniowego i nieco zwęża lewy kanał korzeniowy.


Prawdopodobne przyczyny: uprawiane zawodowo sporty od 6 do 19 roku życia (1 uraz - upadek z naderwaniem mięśnia potylicznego w wieku 17 lat)

Dolegliwości (nie wiem czy mają coś wspólnego):
- bardzo częste: ból głowy (czasami podobne do migren), ból - odrętwienie kręgosłupa lędźwiowego, *blokowanie* szyi przy szybkim skręcie w bok, przebudzanie się w nocy podczas zmiany pozycji z powodu bólu
- rzadsze: drętwienie rąk, nóg, szum w uszach, lekkie zawroty głowy (głównie rano lub przy wstawaniu),
- jednorazowe: unieruchamiający ból kręgosłupa (3 lata temu), zapalenie twardówki oka (2 lata temu), zapalenie nerwu kulszowego i zgięcie *w pół* na ok. 3 h (2 lata temu), chwilowe zdrętwienie (niedowład) nóg ok. 30 min (3 miesiące temu).

za odpowiedź z góry dziękuję.

Ania 2012-02-16, 21:28

Co do torbieli szyszynki i powodowanego ucisku najlepiej skonsultować się z neurologiem, który po badaniu neurologicznym powie Pani czy konieczna jest konsultacja neurochirurga, czy jedynie obserwacja. Co do większości objawów mogą one wynikać ze zmian zwyrodnieniowych i dyskopatycznych. Brak ewidentnego ucisku na struktury nerwowe, jednak wskazana jest reahbiilitacja celem zapobiegania progresji zmian.

neuron 2012-02-26, 09:49