Zwapniały oponiak

WYNIK
TK mózgowia nie wykazuje zmian ogniskowych. W lewej okolicy ciemieniowej, przysierpowo zwapnienie o średnicy 10mm, mogące odpowiadać zwapniałemu oponiakowi.Układ komoroy nieposzerzony.Kościec czaszki bez zmian.


Bardzo prosze o odpowiedż, czy wynik jest zły niepokojący czy inny?
Lekarz neurolog który skierował mnie na badania jest nieobecny do 10 sierpnia
stąd pytanie czy moge czekać czy zmienić lekarza














Jola 2011-05-06, 19:38

Oponiaki są łagodnymi guzami mózgu, najczęściej. Charakterystyczne dla nich są występujące w ich obrębie zwapnienia. Wynik badania powinien ocenić jeszcze neurochirurg. Także można skonsultować się bezpośrednio z nim.

neuron 2011-05-07, 22:21

Czecs. ja mam dokladnie to samo a nawet wymiary sa takie same. pomalu oswajam sie z tym choc jak sie dowiedzialam bylam kompletnie zalamana. czy moglabys napisac mi co ty z tym zrobilas i jak sie teraz czujesz.

aska 2012-08-08, 11:41

Ja też mam zwapnienie, w wyniku TK napisano że możliwy oponiak, wielkość 5 mm, w okolicy ciemieniowej. Czekam na wizytę u neurologa. Czy warto to operować? Czy jest to groźne? Proszę o informacje od osób które również się z tym zmagają. Czy taki zwapniały oponiak może być złośliwy?

Kasia 2013-02-05, 17:48

Witam...Dziś odebrałam wynik MR Proszę by Pan mi napisał co jest..nie znam się na pojęciach medycznych mam 38 lat...tak więc
Wykonano badanie MR mózgowia w sekwencjach SE, FSE i FlAIR, DWI obrazach T1 i T2 - zależnych , trzech płaszczyznach . Podano środek kontrastowy.
W sąsiedztwie trójkątów komorowych obu półkul mózgu , w istocie białej płatów ciemieniowych widoczne są niewielkie hyperintensywne w obrazach T2 , PD FLAIR, hypointensywne w obrazach T1-zależnych obszary naczyniopochodne . Przylegające do blaszki granicznej kości pokrywy czaszki po stronie lewej ognisko o wymiarach 10x 7 mmo niskim sygnale nieulegajace wzmocnieniu po kontrastowaniu- zwapniały oponiak . Innyc zmian ogniskowyh i patologicznego gromadzenia środka kontrastowego nie stwierdzono. układ komorowy i zbiorniki podstawy nieprzemieszczone prawidłowej szerokości.

Aneta 2013-06-21, 13:26

Witam,
miałam wykonywaną tomografię, na której napisano:
*Zwapnienie ok 4 mm zewnątrzmózgowo przy blaszce wewnętrznej lewej kości czołowej- zwapniały oponiak? Zwapnienia przysierpowo.*

Następnie miałam wykonywany rezonans magnetyczny z kontrastem. Na wyniku napisano: *Przymózgowo przy sierpie i w lewej okolicy czołowej widoczne są artefakty odpowiadające widocznym w badaniu TK zwapnieniom*.

Stąd moje pytania:
1. czym się różni oponiak od zwapnienia? a może to jest to samo?
2. czy w takim razie mam oponiaka czy zwapnienie ?

Kasia 2013-06-26, 22:44

W obrębie zbiornika okołomostowego po stronie lewej,w przyleganiu do górno-bocznej części pasma nerwu V,szczytu piramidy oraz namiotu móżdżka widoczna jest 13 x 8 x 6 mm zmiana o sygnale sugerującym oponiaka,z silnym jednorodnym wzmocnieniem po podaniu kontrastu wraz z przylegającym odcinkiem opony namiotu. w grzbietowej części prawej półkuli móżdżku po podaniu kontrastu widoczne jet naczynie żylne wraz z rozgałęzieniami o typie *głowy meduzy*-obraz sugeruje naczyniaka żylnego uchodzącego do spływu zatok. Pojedyncze,drobne do 2-3 mm zmiany naczyniopochodne w wieńcach promienistych obustronnie. Wydatne strefy okołonaczyniowe w strukturach hipokampów. Poza tym sygnał istoty białej i szarej prawidłowy,bez cech restrykcji dyfuzji i patologicznego wzmocnienia po podaniu środka kontrastującego. Ciało modzelowate prawidłowej grubości,jednorodne.Zbiorniki nadsiodłowe wpuklają się w przednią częśc jamy siodła miąższ przysadki widoczny w postaci wąskiego pasma w dnie i w częściach bocznych siodła,szypuła przysadki przemieszczona ku tyłowi-obraz częściowego pustego siodła. Układ komorowy nieposzerzony,nieprzemieszczony.Przestrzeń podpajęczynówkowa na sklepistości mózgu i tylnej jamie prawidłowa.Asymetria opuszek żył szyjnych wewnętrznych,po stronie prawej opuszka żyły większa,najpewniej wariant anatomiczny. Wn. Guz najpewniej oponiak w zbiorniku MM po stronie prawej.Naczyniak żylny w praej półkuli móżdżku. Nic z tego nie rozumiem poza tym że mam oponiaka i naczyniaka żylnego.Proszę niech m to ktoś wyjaśni.

Wiola. 2014-01-07, 13:55

Trafiłam do szpitala 24 go z silnym bólem głowy zrobiono mi TK głowy i w opisie .Możliwy drobny zwapniały oponek średnicy 4 mm w okolicy czołowej prawej i nie wielkie zmiany zapalenia zatok obocznych nosa.Dostałam antybiotyk ale nadal bóle głowy nie ustąpiły w Piątek 30 go mam wizytę u Neurologa zobaczymy co on mi powie a 3 go mam wizytę u Doktora medycyny Neurohirurga zobaczymy co on mi powie czy zwapniały oponek to to samo co oponiak bo nie wiem i bardzo się denerwuję.

Teresa 2016-12-28, 11:31

Nie przejmujcie sie tymi oponiakami zak zwapniale to jest wszystko w porzadku oby tak talej a TK trzeba robic kontrolnie czy nie rosnie.

Wanda 2017-02-09, 12:18