Forum neurologiczne » Nowotwory układu nerwowego » Zmiana ognisk hiperintensywnych na izointensywne w obrazach PD i T2

Zmiana ognisk hiperintensywnych na izointensywne w obrazach PD i T2

Witam. Jestem Ewelina i mam córkie 18 lat córa ma podejrzenie fakomatozy. Co dwa lata ma kontrolne badanie MRI mózgowia.
Córkę ostatnio często bolała głowa. Córka ma ok. 15 plam koloru kawy z mlekiem, piegi pod pachami, 9 guzków Lischa, skrzywienie kręgosłupa.

W obrazie MRI córka od 2002 roku miała zmiany hiperintesywne w skanach T2- zależne i PD w jadrach podstawy i pniu mózgu

MRI wykonane w tym roku :

Dziś odebrałam wynik MRI mózgowia mojej córki. Ne wiem co znaczy wynik. A do lekarza z córką mam dopiero za pół roku czyli na początku listopada. Proszę o interpretacje.

MRI przeglądowe mózgowia wykonano dwufazowo w trzech czasach w sekw. SE Zmiany obserwowane od 2002r w strukturach głębokich prawej półkuli stały się izointensywne na obrazach PD i T2-zal z jądrami podstawy oraz obszar nieostro odgraniczonego wzmożenia sygnału w zakresie prawegokonaru mózgu nie wykazują progresji.
Mózgowie bez innych jednoznacznie wydzielonych zmian ogniskowych w wykonanym badaniu. Układ komorowy bez cech wodogłowia, nieprzemieszczony, o zaznaczonych rogach
potylicznych komór bocznych jak poprzednio.

Co oznaczają zmiany izointensywne ?
Czy powinnam za kolejne 2 lata powtórzyć te badanie ?
Czy powinna córka isc szybciej do neurologa ?

ps. badanie było z kontrastem a o kontrascie nie ani słowa

Ewelina 2011-06-06, 12:24

Zmiany izotensywne to przebudowa tkanki mózgowej w obrębie wcześniej opisanych zmian hiperintensywnych. Dlatego tak ważne jest porównywanie z poprzednimi wynikami badań.
Za kolejne 2 lata także należy najpewniej takie badanie powtórzyć kontrolnie w celu kontroli obecnych zmian i wykluczenia progresji.
Nie ma konieczności wcześniejszej wizyty u neurologa.

neuron 2011-06-12, 19:28