Forum neurologiczne » Zaburzenia czucia, drętwienia, drżenia, tiki » Zapalenie rdzenia i obserwacja w kierunku choroby Devica

Zapalenie rdzenia i obserwacja w kierunku choroby Devica

W kwietniu 2008r. trafiłam do szpitala z postepujacym drętwieniem lewej polowy ciała, osłabieniem siły mięśniowej. W trakcie hospitalizacji obserwowano narastanie niedowładu połowiczego lewostronnego a nastepnie prawostronnego, zaburzenia czucia głębokiego z objawami ataksji tylnosznurowej. W MRI na poziomoie C1 i C2 zmiana o wysokim sygnale MR w czasieT2 zależnym i STIR o wym. 23 x 7. Po podaniu kontrastu widoczne wzmocnienie opon na poziomie zmiany od strony grzbietowej.PMR- bialko 0,36, cytoza-3, index IgG-1.15, VZV IgG dodatni. Na poziomie C^-C7 centralne uwypuklenie krazka mk do kanału kregowego z zachowaniem rezerwy płynowej rdzenia. W leczeniu zastosowano Solu Medrol, plazmaferezy, Acyclovir, następnie 7 dawek Mitixantronu w odstepach 3 miesięcznych, ostatnie 2 dawki co pół roku. W czerwcu br podano ostatnią dawkę. Badania kontrolne MRI- kręgosłupa szyjnego- wynik taki sam, ale bez wzmocnienia po kontraście. Natomiast proszę o wyjaśnienie opisu rezonansu magnetycznego głowy. Cytuję dokładnie:
Rezonans magnetyczny głowy (mózgowie): Badanie wykonano w 3 płaszczyznach w sekwencji SE i TSE w czasach T1-, T2- zależnych, FLAIR, DWI+ADC oraz T1 po dożylnym podaniu środka kontrastowego. W porównaniu do poprzedniego badania MR, widoczna nowa zmiana o wysokim sygnale w czasie T2- zależnym, flair i mapie ADC, majaca ograniczona dyfuzję w DWI zlokalizowana w zakręcie czołowym górnym lewym- ognisko naczyniopochodne. Poza tym obraz MR bez dynamiki. Po podaniu środka kontrastowego patologicznego wzmocnienia nie stwierdza się. Układ komorowy symetryczny, nieposzerzony , nieprzemieszczony. Bardzo proszę o wyjaśnienie, W chwili obecnej chodzę, wróciłam do pracy, ale mam różne doleliwości drętwienie dłoni(stale) i przemijające np. uczucie sztywności lewego barku, uczucie rozchodzenia się gorącej plamy od uda do żeber, czuję jakbym miała ubraną bardzo ciasną bluzkę, zęczenie nie proporcjonalne do wysiłku itp. Z góry dziękuję za wyjaśnienie.
Z poważaniem - Grażyna Podlewska

Grażyna 2010-06-15, 19:25

W badaniu MRI mózgowia zmiana naczyniowa, nie jest to demielinizacja, takie zmiany występują u wielu osób. Trzeba wykonać badanie okulistyczne oraz potencjały wzrokowe aby ocenić nerw wzrokowy.

Tomoo 2010-07-04, 20:47