Forum neurologiczne » Guzy czaszki i tkanek miękkich głowy » Wewnątrzczaszkowa owalna zmiana hyperdensyjna

Wewnątrzczaszkowa owalna zmiana hyperdensyjna

Po wypadku, w trakcie którego doznałem urazu czaszki (lewa okolica ciemieniowa) zostałem skierowany na CT. W opisie specjalista radiolog nie dopatrzył się obecności świeżo wynaczynionej krwi oraz zmian ogniskowych, stwierdził jednak : *wewnątrzczaszkowo w okolicy ciemieniowej prawej owalna hyperdensyjna (ok. 230jH) zmiana 13,5x12,5 mm przylegająca do blaszki wewnętrznej warstwy korowej - odpowiada najpewniej zwapnieniu do różnicowania z silnie uwapnionym kostniakiem śródczaszkowym.* Brzmi groźnie i mam nadzieję że tylko brzmi, tym bardziej, że później następuje sentencja wymieniająca prawidłowości (układ komorowy nadnamiotowy, komora IV i struktury tylnojamowe). Mam nadzieję, że ktoś pojaśni mi zawiłą terminologię medyczną. Z góry dziękuję.

Darek 2011-08-31, 19:47

Nie widząc kliszy trudno interpretować opis radiologa. Zmiana hyperdensyjna uwapniona może faktycznie być kostniakiem, czyli zmianą łagodną. Najlepiej skonsultować się z neurochirurgiem osobiście.

neuron 2011-09-01, 15:59