Forum neurologiczne » Nowotwory układu nerwowego » Tłuszczak przylegający do sierpu mózgu

Tłuszczak przylegający do sierpu mózgu

Proszę o interpretację badania: drobne ogniska naczyniopochodne dł. 5,3 mm w pr. torebce zewnętrznej. Linijna, wysokosygnałowa zmiana 43*4*17 mm przylega do sierpu mózgu od str. lewej - cechy tłuszczaka. Poza tym mózgowie w normie...brak cech procesu uciskowego. Oczywiście biorąc pod uwagę ogniska naczyniopochodne, rozumiem ze należy wykonać badanie usg dopplera. Jednak zależy mi na opinii fachowca odnośnie tłuszczaka. Z tego co wiem, to jest to nowotwór łagodny, nawet usuwany ze względów czysto estetycznych, ale niepokoi mnie to, ze taka zmiana bedzie się powiekszać... Czy powinno się wykonać operację czy biorąc pod uwagę umiejscowienie nie ma to sensu? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Joanna 2012-04-28, 08:51

Najważniejsze pytanie to czy występują jakieś dolegliwości i co skłoniło do wykonania CT głowy. Tłuszczak najpewniej będzie do obserwacji, jednak ostatecznie powinien wypowiedzieć się na ten temat neurochirurg. Zmiany naczyniopochodne, czyli niedokrwienne są stare, można wykonać badania kontrolne, rozważyć czynniki ryzyka.

neuron 2012-04-29, 10:43