Forum neurologiczne » Zaburzenia czucia, drętwienia, drżenia, tiki » Przykurcze nóg uniemożliwiające chodzenie na wyprostowanych nogach

Przykurcze nóg uniemożliwiające chodzenie na wyprostowanych nogach

Witam,

moja 6-letnia córka przechodzi coś bardzo dziwnego, lekarze w irlandii gdzie mieszkamy nie potrafią tego zdiagnozować.

zaczęło się od tego, że któregoś dnia zaczęła chodzić tylko na ugiętych nogach. Okazało się że nogi były przykurczone i nie prostowała ich nawet we śnie i nawet mechaniczne próby prostowania nóg we śnie dawały mocną kontreakcję ścięgien. Trwało to może z 2 miesiące, była w szpitalu miała rezonans mózgu i rdzenia kręgowego, rtg różnych odcinków kręgosłupa, dwukotne badania krwii i niczego się nie doszukano. enzym CK w normie, wyniki rezonansów czyste. Miała pewne objawy neurologiczne - clonus po odgięciu stopy w górę ale po czasie objawy te jak i przykurczenie nóg ustąpiły i zaczęła chodzić na prostych nogach. Rehabilitacja trwa już parę miesięcy ale postęp gdzieś tam się zatrzymał i teraz chodzi w miarę prosto ale ma kłopoty z wchodzeniem na schody a czasami (szczególnie rano) nie potrafi stanąć na jedną nogę. W ciągu dnia jakby się troche *rozchadza*. Bardzo schudla, utraciła dużo masy mięsniowej w nogach i jakoś mimo aktywności te mięśnie niewiele się odbudowują. Wciąż też ma jakieś dziwne sensacje w nogach i jest przeczulona na dotyk. Poradźcie co to może być, gdzie szukać pomocy, jakie badania jeszcze zrobić. dzięki!

jarosław 2010-06-02, 12:58

Należy jeszcze wykonać elektromiografię i ewentualnie biopsję mięśnia z badaniem genetycznym. Te badania będą mogły przybliżyć rozpoznanie czy faktycznie jest to dystrofia mięśniowa, samo oznaczenie CK nie wystarczy do jej wykluczenia.

neuron 2010-06-04, 16:40