Forum neurologiczne » Zaburzenia czucia, drętwienia, drżenia, tiki » Przewodnictwo w nerwach obwodowych kończych dolnych

Przewodnictwo w nerwach obwodowych kończych dolnych

Mam lat 23 , od dłuższego czasu mam niepokojące objawy : dziwne uczucie na kończynach dolnych
Przed pojawieniem się objawami mrowienia nóg miałam również wykonywane badanie MR głowy z uwagi na zaburzenia widzenia oraz bóle głowy. Badanie bez zastrzeżeń.
W tej chwili obecnej przy utrzymujących się objawach mrowienia nóg, nogi zmęczone , uczucie mrowienia, słabe nogi. Uczucie te utrzymuję się i rano i wieczorem , w gruncie rzeczy przez cały dzień , a wieczorami się nasila. Zdarzyło się że raz upadłam z braku sił w nogach . Miałam wykonane zdjęcie rentgenowskie kręgosłupa, które wykazało pogłębienie kyfozy piersiowej. Zostałam skierowana na badanie przewodnictwa w nerwach obwodowych kończyn dolnych, w których wykazało: W prawym n. strzałkowym zwolnienie szybkości przewodzenia oraz wydłużenie latencji fali F z jej zwolnieniem. W lewym n. Strzałkowym brak fali F. w lewym n. piszczelowym obniżenie szybkości przewodzenia. W prawym n. łydkowym brak odpowiedzi. Zaburzenia o charakterze korzeniowopochodnym w obu kk. dolnych. Neuropatia prawego n. strzałkowego, lewego piszczelowego i prawego n. łydkowego.

Chciałam się dowiedzieć co może być przyczyną takich objawów i jakie badania powinnam zrobić . Z góry bardzo dziękuję za okazaną pomoc.

Justyna 2012-03-29, 21:18

Warto wykonać MR odcinka L-S kręgosłupa a także badania ogólne krwi tj. glukoza, TSH, mofrologia, wit. B i kw. foliowy, OB, mocznik, kreatynina, ALT, AST.

neuron 2012-04-03, 19:48

Czy przepuklina na krążku międzykręgowym na poziomie L5/S1 o głebokości 1 cm . Czy to dużo?? I jakie są sposoby leczenia aby zniwelować uczucie tych mrowienia , zmęczonych i słabych nóg i przepuklinę na krążku?? Z góry będę wdzięczna za odpowiedź.

justyna 2012-05-15, 16:39

Wszystko zależy czy dochodzi do ucisku na struktury nerwowe. Jeśli tak jest to warto konsultować się bezpośrednio z neurochirurgiem.

neuron 2012-05-15, 17:54

Dziękuje za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie bo badanie wykazało niewielki ucisk na worek oponowy i spłycenie zachyłków bocznych kanału kręgowego obustronnie.
Interesuje mnie czy taki niewielki ucisk może wywołać aż takie spore zmiany opisane powyżej w przewodnictwie nóg?
Kontrola badania krwi wyszło w normie (glukoza, TSH, mofrologia, wit. B itp.)
Słyszałam również że ćwiczenia Mc Kenziego są w takich przypadkach stosowane . Czy ćwiczenia metodą Mc Kenziego pomogą mi zniwelować mrowienia nóg i słabości w nogach? Interesuje mnie bardzo ten temat, bo są takie dni, że jest coraz gorzej z nogami. Będę wdzięczna za odpowiedź.

Justyna 2012-05-18, 17:20

Mam jeszcze jedno pytanie. Bo ostatnio na lewej nodze (od poniżej kolana lewej nogi aż do zewnętrznej górnej strony podudzia) czuję drętwę miejsce. Chwilami przechodzi te drętwienie. Aczkolwiek ostatnio się coraz bardziej nasila i pojawia się częściej. Przy czym jak na razie bólu nie odczuwam .
Czy to jest spowodowanie tą przepukliną kręgosłupa ( uszkodzenie nerwów czy może jakiś tylko mięsień naciągnął się)?
Będę wdzięczna za odpowiedz . Pozdrawiam

Justyna 2012-07-09, 16:52