Forum neurologiczne » Zaburzenia snu » Przebudzenia podczas snu z zaburzeniami świadomości u dziecka

Przebudzenia podczas snu z zaburzeniami świadomości u dziecka

Proszę o pomoc w interpretacji wyniku badania EEG dziecka 2-letniego. Opis badania: Badanie wykonano w senności i śnie spontanicznym z wybudzeniami. Cech bioelektryczne senności i snu są wyrażone. Zapis zmodyfikowany niskonapięciową czynnością szybką. W FS wykonanej we śnie przy różnych częstotliwościach błysków rejestrowane jest obustronne wodzenie rytmów. Orzeczenie. Zapis z narzutem czynności szybkiej, bez uchwytnych cech nieprawidłowych.

Co oznaczą narzut czynności szybkiej? Dodam, iż dziecko zostało skierowane na badanie ponieważ ma zaburzenia snu. Objawia się to następująco: kilka-kilkanaście razy w nocy siadana i kręci głową najczęściej bez wybudzenia się, ale niekiedy reaguje na słowa proszące go o położenie się, nie panuje jednak w tym czasie nad tym jak się kładzie i na co. Więc w momencie kiedy słyszymy z mężem, że siedzi i kołysze się zawsze podchodzimy i delikatnie go układamy tak aby nie uderzył się główką o ścianę bądź łóżko. Czy tego typu zachowania i taki opis EEG może sugerować jakąś chorobę neurologiczną i jakie ewentualnie jeszcze inne badania trzeba wykonać?

Monika 2010-12-21, 00:01

W badaniu nie wykryto cech nieprawidłowych. W zasadzie nie daje odpowiedzi skąd biorą się opisane przez Panią objawy. Warto z tym wynikiem osobiście udać się do lekarza, który je zlecił. Być może badanie należy powtórzyć oraz rozważyć wykonanie jeszcze badania obrazowego głowy.

neuron 2011-02-08, 19:50