Forum neurologiczne » Zaburzenia czucia, drętwienia, drżenia, tiki » Polineuropatia czuciowo-ruchowa o typie aksonalnym

Polineuropatia czuciowo-ruchowa o typie aksonalnym

Badanie EMG wykazało u mnie polneuropatię czuciowo-ruchową o typie aksonalnym. Dostalam tylko leki przeciwbolowe NEURAN 300. Chcialbym wiedzieć co powinnam zrobic by zacząć leczenie od znalezienie przyczyny powstania tej choroby u mnie,nie chce leczyc sie w ciemno.Jestem wrocławianka,proszę poradzić czy mam prosic o diagnostyke pełną w szpitalu czy mozna takie badania zrobic ambulatoryjnie














Maria Julia 2012-08-31, 08:49

Czy moze pani cos wiecej powiedziec o objawach, od kiedy pani ma problemy, czy leki przeciwbolowe pomagaja, czy pani pracuje i czy to przeszkadza w pracy , bo na tyle sa silne bole.
Zadaje tego typu pytanie , bo od 2 lat mam objawy kojarzace sie z polineuropatia ruchowo-czuciowa a badania nic nie wykazaly. Bole sa czasami ciezkie i biore 3 lekarstwa, Lyrica100, Neurotin400, Cymbalta 60.
Prosze, niech Pani sprobuje cos wiecej napisac, ile ma pani lat itd itd.

Pozdrawiam Jagienka

Jagienka 2012-08-31, 14:25

Witam ,mam 57 lat,nie pracuje ale mam okropne bole,piekace rąk,stop,mam trudności z dluzszym siedzeniem a czasem nawet z chodzeniem, w nocy cierpna i bolą stopy i dlonie,zadne leki nie pomagają,potwierdzoną mam badaniem EMG polineuropatię czuciowo-ruchową typu aksonalnego. Czekam teraz na szpital,mam nadzieje że wykonają mi badania ktore znajdą przyczyne chorobynie chce leczyc sie w ciemno. Bole są straszne,nie umiem ich opisać, zauważyłam że ciagle delikatne ruszanie stopami i dlońmi zmniejsza je,palcow u stop prawie nie zginam,mialam ladny charakter pisma a teraz nie mogę utrzymać piora w rece,muszę takim swoim sposobem.

Maria JUlia 2012-08-31, 17:04

Zapomnialam dodać że silne objawy mam od 1 roku, ale wczesniej mialam niespecyficzne ,podobne ,sporadycznie,czasem silniejsze a czasem slabsze objawy. Mialam też kilkakrotna tachykardię, nawet 2 razy mąż wzywał pogotowie bo mialam trudności z oddychaniem.

Maria Julia 2012-08-31, 17:12

Witam. Proponuję pójść tropem chorób odkleszczowych. Wiele osób mających podobne objawy choruje na boreliozę i inne infekcje odkleszczowe. Nie wszczyscy pamiętają kleszcza, nie trzeba mieć rumienia, żeby chorować.
Lekarze mało wiedzą o tej chorobie. Trzeba samemu drążyć temat.
Pozdrawiam
Marta

marta 2012-08-31, 23:04

Witam! Pani Mario ciekawa jestem jak potoczyło się leczenie, ponieważ ja miałam identyczne objawy o których Pani pisze i tą sama diagnozę polineuropatia aksonalno -ruchowa o nie zdiagnozowanej przyczynie. Trzykrotny pobyt w szpitalu mnóstwo badań łącznie z pobraniem płynu rdzeniowo-mózgowego, rezonans, pełny panel odkleszczowy i nic, lekarze byli bezradni,a ja coraz bardziej cierpiałam, sugerowano mi abym udała sie do psychiatry. Mimo to nie poddałam się sama zaczęłam drążyć temat i przypadkowo natknęłam sie na artykuł o boreliozie to był strzał w 10-kę okazało się że mam neuroboreliozę. Niedługo będzie rok jak podjęłam leczenia metodą ILADS. Objawy jeszcze się utrzymują ale już tak nie cierpię (wcześniej funkcjonowałam na tramalu 100 2 x dziennie), wróciłam do pracy, mogę wykonywać normalne czynności domowe jak i przydomowe oczywiście z umiarem. Wiem, że jeszcze długa droga przede mną ale wierzę, że pokonam to diabelstwo czego i Pani zyczę

Cecylia 2013-05-20, 19:42

Witam, jestem po szpitalu neurologicznym, wszystkie badania mialam zrobione,łącznie z pobranym plynem rdzeniowo-mózgowym. Z plynu wyszło mi duże białko,dość wysokie miano ANA, i podostre zapalenie tarczycy w remisji, przeciwciała tarczycowe powyzej 500, poza tym trochę panelu onkoneuralnym zawyzone miana, w kierunku boreliozy wyszedł wynik ujemny. Wypisano mnie z zalecenieniami endokrynologicznymi/czekam juz prawie 8 miesiecy na wizyte u endo--wynik zrobiony na przeciwciala tarczycowe wyszedl kiepski ale niejszy niz w szpitalu/ i z diagnoza iz prawdopodobna przyczyna choroby jest tarczyca. Ja czuje sie strasznie .Mam bole coraz gorsze,dolaczyly sie bole stawow ,kosci i stop oraz rąk skurcze. Wynik w przychodni zajmujacej sie borelioza wyszedl ELISA --49 ,i zrobiono mi jeszcze WesternBlook/jakos tak/ ,teraz 18 bede miala wynik juz u lekarza. A w sierpniu mam oddzial reumatologii. Jesli jednak potwierdzi sie borelioza to makabra, a jesli nie to dalej będa szukać, podejrzewaja jeszcze toczeń ukladowy. Ja mam tak silne bole ,slabo chodzę i nie chce mi sie życ.

Maria Julia 2013-07-11, 22:25

Wykluczono wszystko,boreliozę,toczen,zanik boczny,pozostala tarczyca,ale wynik na szczęście biopsji nie wykazal nowotworu ,sa lagodne zmiany ale czy usuna mi tarczycę nie wiem,czekam na wizyte do endo. i chorob rzadkich,mialam rezonans mozgu,nie wykazal zmian na cale szczęsćie ale niestety polineuropatia postepuje,BOLI BOLI okropnie.

Maria Julia 2014-04-04, 14:13

Mam 60 lat i wymienione 2 stawy biodrowe, było dobrze nie bolało, aż do momentu kiedy schodziłam ze schodów nogi mi się zamotały i zleciałam. Wytworzył mi się krwiak wzdłuż lewego uda po zewnętrznej stronie. Bardzo długo schodził około 2 miesięcy. Leczyłam się u różnych lekarzy ciągle inne diagnozy słyszałam. Rehabilitację przechodziłam różne od masażu do zastrzyków, tabletek,akupunktury, fizykoterapii i nic. To już trzy lata. Zrobiłam badania EMG stwierdzono cechy ostrego uszkodzenia o charakterze polineuropatii aksonalnej. Czy jest szansa na zlikwidowanie bólu bo teraz tylko mi o to chodzi. Proszę doradzcie mi co jeszcze mogę wokół siebie zrobić. Czekam na podpowiedz.

Teresa 2014-11-23, 19:28

PROSZĘO POMOC MAM 51 LAT STWIERDZONO U MNIE POLINEUROPATIĘ AKSONALNĄ CZUCIOWO RUCHOWĄ .NIE SPOTKAŁEM LEKARZ,KTÓRY BY SIĘ PODJĄŁ LECZENIE TEJ OKRUTNEJ CHOROBY.MIMO ŻE MAM POROBIONE WSZYSTKIE BADANIA .LECZĄ MNIE TYLKO LEKAMI PRZECIWBÓLOWYMI.

ADAM 2015-01-29, 15:45

Mam 64 lata od 4 lat jestem diagnozowana w kolejno w 5 szpitalach i stwierdzono ze mam polineuropatie czuciowo-ruchowa. Moim głownym objawem sa zburzenia rownowagi nie mylic z zawrotami glowy sama poruszam sie tylko w mieszkaniu na zewnatrz nie wyjde sama. Nie dostaje zadnych lekow jestem na skraju załamania nerwowego.prosze o pomoc!!!!!!!!

maria 2015-03-14, 14:48

Pani Maria i Pan Adam- stwierdzono u mnie polineuropatię,bóle były okropne,srodki p/bólowe przestały pomagać. I okazuje się,że jest lek,który pomaga a leczy się nim depresje. Lekarz neurolog i diabetolog jednomyślnie zalecili mi ten lek,a jest to Amitriptylinum VP 25 mg. Jestem na etapie 12 dni leczenia,a bółe ustąpiły na ok.80 %. Nie wierzę własnemu szczęściu i polecam wszystkim cierpiącym. Dawkowanie zaczyna się od połówki tabletki na noc,pożniej cała na noc,3 dzień połówka w obiad i cała na noc,następny dzień obiad i wieczór po całej,5-ty dzień cała tabl.x razy dziennie. Opakowanie ma 60 szt czyli na 20 dni,mam recepty na 2 opak./nie przestanę brać na własną rękę tylko po decyzji lek.neurologa/. Nie mam żadnych skutków ubocznych. Jeżeli Państwa pomogłam to się cieszę,ale proszę iść po receptę do lekarza.

Teresa 2016-02-02, 20:16