Forum neurologiczne » Guzy czaszki i tkanek miękkich głowy » Oponiaki w płacie czołowym i w okolicy piramidy kości skroniowej

Oponiaki w płacie czołowym i w okolicy piramidy kości skroniowej

Witam!
U mojej babci (74 l.) stwierdzono ostatnio obecność dwóch oponiaków. Jeden ma 5,5x4,5x4 cm i jest umiejscowiony w płatach czołowych, a drugi ma 3,5x3x2,5 cm i znajduje się w okolicy piramidy kości skroniowej. Lekarz prowadzący mówi, że trzeba zrobić badania i od razu operować tan większy, bo istnieje mozliwość udaru lub wylewu, a mniejszy jest jeszcze groźniejszy, bo penetruje w okolice żył i tętnic i może je zapchać. Lekarz wysyła babcię do Pragi na zabieg Gamma knife na mniejszy guz. Mam pytanie, jaka jest szansa na powodzenie takiej operacji większego guza i dojście do zdrowia? Podobno ma być podwiązywany i klejony, ale ja uważam, że źle się to skończy. Czy warto robić operację? Jakie są rokowania?

Wiktor 2012-03-29, 00:35

Decyzja zależy tak naprawdę do pacjentki. Techniki operacji i możliwe powikłania powinien wyjaśnić neurochirurg. Oponiaki są to zwykle zmiany łagodne, jednak powiększając się powodują ucisk sąd mogą uciskać ważne struktury mózgu. Można także operować się w Polsce. Np. Szpital Bródnowski w Warszawie, Bydgoszcz.

neuron 2012-03-30, 18:51