Forum neurologiczne » Nowotwory układu nerwowego » Ognisko lite w mózgu a nowotwór

Ognisko lite w mózgu a nowotwór

2000 roku przeszedłem operację usunięcia guza mózgu (torbiel).
w 2012 roku rezonans magnetyczny wykazał co następuję:

Badanie MR głowy wykonane metodą TSE i FLAIR w obrazach T1, T2 i PD zależnych w płaszczyznach strzałkowej, czołowej i poprzecznej wykazuje:
Stan po operacyjnym leczeniu guza zakrętu obręczy po stronie lewej.
Przystrzałkowo powyżej trzonu spoidła widoczna nieregularna jama opustoszeniowa przylegająca do sierpa otoczona strefą gliozy grubości do 13 mm. Po podaniu środka kontrastowego w przednio-dolnych partiach jamy opustoszeniowej, powyżej spoidła wielkiego stwierdza się ognisko lite, wzmacniające się intensywnie, o maks. wymiarach ap 12 - 13mm szerokość 10-11mm i wysokość ok. 10mm - obraz MR przemawia za miejscową wznową.
Zmiana nie wywiera istotnego efektu masy, nie nacieka spoidła.
Układ komorowy nieposzerzony, nieprzemieszczony.
Przestrzenie podpajęczynówkowe nad i podnamiotowo prawidłowe.
Intensywność sygnałów z istoty białej i szarej mózgowia prawidłowa.
Poza tym w obrębie móżgowia wzmocnień patologicznych nie wykazano.
WNIOSKI: wznowa

moje pytanie brzmi: czy ognisko lite ma coś wspólnego z nowotworem? za miesiąc widzę się z neurologiem ale wyniki mi spać nie dają

Krzysie G. 2012-02-06, 20:57

Tak, najpewniej jest to ta sama zmiana co uprzednio. Czy wówczas wykonano badanie hist-pat usuniętej zmiany?

neuron 2012-02-07, 18:44

Dziękuję za szybką odpowiedź.
guz wówczas w całości został usunięty, co potwierdzał rezonans robiony co roku. z usuniętego guzu pobrano próbkę i nie wykazywała ona żadnych nieprawidłowości. wówczas twierdzono że powstał on w wyniku silnego uderzenia. dlatego dziwi mnie zaistniała sytuacja po 10 latach, że znowu się pojawił.

Krzysiek G. 2012-02-07, 20:47