Forum neurologiczne » Guzy czaszki i tkanek miękkich głowy » Ognisko hiperintensywne w pniu mózgu

Ognisko hiperintensywne w pniu mózgu

Proszę o interpretacje wyniku MR mózgowia.

Badanie MR mózgowia wykonano w sekwencjach SE, FSE, FLAIR, DWI, w obrazach T1 i T2 - zależnych, płaszczyznach czołowych, strzałkowych i poprzecznych. Podano paramagnetyk.
W lewej półkuli móżdżku ognisko podwyższonej intensywności w obrazach T1 i FLAIR, izointensywne w T1, śr. 2 mm - naczyniopochodne.
W pniu mózgu po stronie lewej ognisko hiperintensywne w sekwencji FLAIR, niewidoczne w obrazach T2 i T1 - zależnych - niejednoznaczne.
Poza tym nie uwidoczniono zmian ogniskowych w strukturach pod- i nadnamiotowych tkanki mózgowej ognisk patologicznych wzmocnienia kontrastowego. Układ komorowy ustawiony pośrodkowo, symetryczny, bez cech ucisku. Zbiorniki, podstawy mózgowia niezmienione.

Dodam, że od kilku miesięcy mam guza na czole, bardziej z prawej strony, który gdy jestem przeziębiona itp. zwiększa swoje rozmiary i boli mnie wtedy prawa część głowy (z przodu). Czasami poprzez zatoki spływa mi płyn i wtedy ten guz maleje. Niestety nawet gdy jestem zdrowa guz całkowicie nie znika tylko zmniejsza rozmiar. Czy to może mieć coś wspólnego z chorymi zatokami?

Agnieszka 2011-06-30, 18:43

W zasadzie jeśli zauważyła Pani wyraźny związek z przeziębieniem można skonsultować się jeszcze z laryngologiem, rozważyć wykonanie CT skierowane na zatoki, jeśli oczywiście MR nie ukazuje dobrze tych struktur. Opisane zmiany w móżdżku i pniu w zasadzie do obserwacji, najpewniej są naczyniopochodne.

neuron 2011-07-01, 21:38