Forum neurologiczne » Zaburzenia czucia, drętwienia, drżenia, tiki » Niemoc w nodze, drętwienie połowy twarzy, szybka męczliwość i drżenie mięśni nóg

Niemoc w nodze, drętwienie połowy twarzy, szybka męczliwość i drżenie mięśni nóg

Witam
Opiszęmój przypadek: 9 marca w pracy nagle rozbolała mnie głowa. Był to nagły, bardzo silny ból po lewej stronie z tyłu z omdleniem i krótkotrwałą utratą przytomności. Po zażyciu tabletek przeciwbólowych, ból ustąpił. dwa dni później stwierdziłam, że lewa strona mojej twarzy (a także skóra na glowie) jest jakby zdrętwiała, Poprostu czuję ją. Lewe oko często *ucieka* i powieka drży. Napomnę, że nie brak mi magnezu. Przy chodzeniu zauważyłam też zawroty głowy i *niemoc* lewej nogi. Przy prostych czynnościach domowych zauważyłam osłabienie lewej ręki.
Po tygodniu od wystąpienia bólu poszłam do lekarza pierwszego kontaktu, który skierował mnie na Izbę Przyjęć do szpitala. Tam wykonano badania neurologiczne oraz TK głowy, które wyszło prawidłowe. Dostałamm skierowanie do Lekarza Neurologa. Po tygodniu poszłam prywatnie do Neurologa ponieważ objawy *niemocy* nogi i zawroty głowy nasiliły się. Zostałam skierowana na oddział w celu diagnostyki. Zostay mi wykonane ponowne badanie TK głowy -OK, badanie USG-Doppler - OK, badanie MR wykonane w sekwencjach SE, FSE, w płszczyznach poprzecznej, strzałkowej w obrazach T1, T2zaleznych i FLAIR oraz DWI w płaszcz. poprzecznej. Struktury mózgowia bez zmian patologicznych w obrazie MR. Przestrzenie przymózgowe nieposzerzone. Układ komorowy nieposzerzony, symetryczny. Przepuklina przepony siodła z przypartą przysadką mózgową. Wpuklanie się migdałków móżdżku na ok. 6 mm ponizej płaszczyzny otworu potylicznego wielkiego.
badania krwi , morfologia, biochemia itp w normie. Płyn mózgowo rdzeniowy - wynik prawidłowy. czekam na wynik na Boleriozę.
Po wyjściu ze szpitala odczuwam nadal niemoc w nodze, prawej też ale nie tak mocno. bardzo szybko się męczę. w pozycji leżacej odczuwam drżenie mięśni nóg, przedewszystkim łydek. nogi sprawiaja wrażenie ciężkich.

Proszę o podpowiedź

Iza 2011-04-09, 00:30

Dziękuję za wyczerpujący opis.
W opisie MR znajduje się nieprawidłowość w postaci wpuklania się migdałków móżdżku w obręb otworu potylicznego wielkiego. Mogą wówczas występować zaburzenia równowagi, zaburzenia czucia, szczególnie w obrębie twarzy, karku i ramionach. Należy jeszcze wykluczyć Borelioze, która może objawiać się podobnie. Warto jeszcze rozważyć badanie obrazowe odcinka szyjnego kręgosłupa.

neuron 2011-04-09, 21:16

W RTg kręgoslupa zmian nie stwierdzono. :( Czy ten fragment wyniku MR powinien mnie niepokoić? *Przepuklina przepony siodła z przypartą przysadką mózgową. Wpuklanie się migdałków móżdżku na ok. 6 mm ponizej płaszczyzny otworu potylicznego wielkiego.*

Iza 2011-04-14, 19:17

Witam ponownie,
Po pół roku został mi zrobiony ponowny rezonans głowy i kręgosłupa szyjnego .
Oto opis obu tych badań
MR głowy :
Badanie wyk. w sekwencjach SE. FSE, w obrazach T1 i T2 zależnych oraz FLAIR, w płaszczyznach poprzecznej, strzałkowej i DWI w płaszczyźnie poprzecznej oraz po dożylnym podaniu 6 ml Gadovistu.

W przedniej części istoty białej płata ciemieniowego prawego widoczne pojedyncze drobne wielkości 4mm ognisko hoperintensywne w obrazach T2 zależnych i FLAIR, niewidoczne w T1. Opisywana zmiana ogniskowa nie ulega wzmocnieniu kontrastowemu, niespecyficzna, - odpowiada najpewniej demielinizacji naczyniowej na tle mikroangiopatii. Pozostałe struktury mózgowia o prawidłowym sygnale bez ognisk patologicznego wzmocnienia po podaniu paramagnetycznego środka cieniującego.
Cech wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego nie stwierdzono.
W obrębie potylicznego otworu wielkiego obecność przemieszczonychku dołowi na kilka mm migdałków móżdżku- niepełny zespół Arnolda-Chiariego typu I-ego.
Układ komorowy, oraz przymózgowe przestrzenie płynowe symetryczne, nieposzerzone.
Przepuklina przepony siodła tureckiego z przypartą przysadką mózgową.

MR szyi:
wykonano w sekwencjach SE, TSE i TRIM w obrazach T1 i T2 w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych.

Spłycenie lordozy szyjnej.
Wysokość i sygnał krążków m-k zachowany.
Na poziomie C3/C4 oraz C5/C6 i C6/C7 płytkie tylne uwypuklenia krążków m-k dyskretnie modelujące przednią przestrzeń płynową bez cech ucisku na struktury nerwowe w warunkach badania.
Wysokość trzonów kręgowych prawidłowa.
Sygnał szpiku w normie.
Rdzeń szyjny bez ewidentnych cech mielopatii.
Zwraca uwagę niskie ustawienie migdałkó móżdżku poniżej linii otworu potylicznego.

Został stwierdzony u mnie zespół Arnolda-Chiariego typ I. Neurochirurg sugeruje operację odbarczania potylicznego aby zapobiec dalszemu postępowaniu choroby i niedowładowi czterokończynowemu.

Proszę o poradę czy już poddać się opercji, czy można poczekać.
Znalazłam informację na temat sekcji filum terminale, która jest przeprowadzana w Barcelonie. Która metoda jest pewniejsza?

Iza 2011-10-10, 14:36

Ja tez mam zespol arnolda chiarego 1 i niewiem czy sie poddac operacji

bara 2013-02-11, 11:51

Ja tez mam zespolArnoldaChiarego1 juz2 lata i lecze sie profilaktycznie bo sie boje isc na operacje bo sie choroba powtarza

bara 2013-07-03, 11:32