Forum neurologiczne » Zaburzenia czucia, drętwienia, drżenia, tiki » Nadmierne napięcie mięśni przy zmianach demielinizacyjnych okołokomorowych

Nadmierne napięcie mięśni przy zmianach demielinizacyjnych okołokomorowych

W obrębie substancji białej okołokomorowej pojedyncze ogniska o podwyższonym sygnale w sekwencjach z długim czasem TR jak w przypadku zmian demielinizacyjnych. Zmiany widoczne głównie w okolicach trójkątów komór bocznych, pojedyncze ognisko wielkości 5 mm przykomorowo po stronie prawej, kilka bardzo drobnych ognisk rozsianych w obu półkulach mózgu. Podnamiotowo zmian ognisk nie uwidoczniono. Ognisk demielinizacyjnych w typowej lokalizacji i morfologi dla SM nie uwidoczniono. Obszarów ograniczonej dyfuzji nie uwidoczniono. Po dożylnym podaniu środka kontrastowego obszarów nadmiernego gromadzenia kontrastu nie uwidoczniono. W tylnej części śródmózgowia po stronie lewej w okolicy zbiornika okalającego niewielki tłuszczak, zmiana wielkości około 0,7 cm. Torbiele w dnie zatok szczękowych.

Proszę o odpowiedź, abym zrozumiał ten opis, czy może być to wynikiem przyjmowanych leków na nadmierne napięcie mięśni? Czy mam powody do zmartwienia?

Mirosław 2010-08-12, 13:52

Opis to zwykle za mało aby postawić diagnozę. Są zmiany okołokomorowe, jednak mogą być pochodzenia naczyniowego. Jednak jeśli są objawy neurologiczne to warto rozszerzyć diagnostykę pod kątem chorób demielinizacyjnych.

Tomoo 2010-08-31, 17:39