Medulloblastoma opis MR

Witam !
prosiłbym bardzo o odpowiedz
poniewaz opis MR niby jest dobry ale niektóre w nim słowa mnie martwia a nie mam z kim skonsultować tak wiec przepisze cały wynik badania MR *

głownie interesuje mnie co to znaczy *cechy zaniku korowego

Badanie MR głowy wykonano w sekwencji TSE (obrazy T2-zależnie), SEobrazy T1 zaleznie) oraz TIRM w 0płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych. Badanie wykonano takze po dozylnym podaniu srodka gadolinowego (sekwencje SE i mprage ,obrazty T1- zalezne) na przekrojach osiowych i w rekonstrukcji 3D
Rozp. Klin. Medulloblastoma. stan po operacji neurochirurgicznej guza tylnej jamy czaszki (2008). Stan po RTG/CHT terapi. kolejne badanie kontrolne.
W tylnej jamie czaszki, posrodkowo i nieco bardziej po stronie lewej, widoczna jest gladkokonturowa przestrzeń o sygnale płynowym, obejmujaca komore IV ,wielkosci 4,5 x 3cm (osiowo) x 3,8 (CC) - obraz przemawia za loza po usunietym guzie. Widoczna jest ponadto nieostro zarysowana strefa o podwyzszonym sygnale w obrazach T2-zaleznych i TRIM , szerokosci so 1,1 cm po stronie prawej i 1,5 cm po stronie lewej, wokół loży pooperacyjnej w obrebie półkul mózdzkowych. po dozylnym podaniu srodka kontrastowego widoczne jest odcinkowe , pasmowe wzmocnienie kontrastowe wzdłóz stref o charakterze glikozy (opisywany w badaniach poprzednich - za skierowaniem ) Konieczne monitorowanie obrazu MR . Cechy zaniku korowego mózdzku , poszerzenie przymożdzkowej przestrzeni płynowej, - obraz zmian odczynowych. Widoczne sa grudkowe zgrubienia (najpewniej oponowe) wielkosci 2 x 0,8 cm (strona prawa) i 1,2 x 0,9 cm (strona lewa) W sasiedzctwie miejsca po kraniotonii potylicznej - obraz zmian pooperacyjnych , odczynowych
Nie wykazano patologicznego wzmocnienia kontrastowego po podaniu srodku gadolinowego iv ani innych cech miejscowej wznowy procesu npl. W istocie białej okołokomorkowej i obszarach jąder podstawy obu półkul mozgowych widoczne sa pojedyńcze , bardzo drobne ogniska hiperintensywne w obrazach T2-zaleznych i TRIM srednicy do 3-4 cm o charakterze zmian po chemio/RTG-terapii. R: Obraz zmian pooperacyjnych io chemio/RTG-terapii, bez ewidentnych cech wznowyprocesu npl.

Daniel 2014-04-14, 18:45