Forum neurologiczne » Nowotwory układu nerwowego » Hypointensywny rąbek wokół oponiaka i glioza

Hypointensywny rąbek wokół oponiaka i glioza

Jestem po częściowym usunięciu oponiaka sierpa mózgu . Operację miałam rok temu. Mam 53 lata . Aktualnie zrobiłam rezonans z kontrastem kontrolny wynik jest następujący- cytuję:
W porównaniu do badania z 1.06.2010 r uległy regresji zmiany pooperacyjne. Obecnie wymiary oponiaka sierpu mózgu w okolicy ciemnieniowej wynoszą 32x27x30 mm. Znajduje się on głównie po stronie prawej, niewielka jego część przerasta na stronę lewą. Po CM ulega intensywnemu wzmocnieniu. Wokół niego widać hypointensywny rąbek- prawdobodabnie hemosyderyny. Uciska on od góry ciało mędzlowate, którego kolano wykazuje podwyższony sygnałw obrazach T2-zależnych.. W otoczeniu obrzęk uciśniętej tkanki mózgowej i glioza. Pogrubienie i wzmocnienie po podaniu CM sierpa mózgu.W istocie białej półkuli mózgu obecne są rozsiane ogniska naczyniopochodne.Układ komorowy nieposzerzony, ustawiony pośrodkowo. Proszę o wyczerpującą odpowiedź co to znaczy. Czy oponiak będzie rósł i czy czeka mie następna operacja. Co znaczy glioza i ogniska naczyniopochodne. Z góry dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam

Mirka 2011-06-21, 15:55

Nie napisała Pani jakie wymiary miał oponiak przed operacją. Hemosyderyna to białko wiążące żelazo z rozpadłych erytrocytów, czyli zmiana związana z operacją. Glioza to rozrost tkanki glejowej mózgu, czyli komórek podporowych dla neuronów. Ogniska naczyniopochodne mogą mieć związek z operacją, nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą naczyń czy cukrzycą. Oponiak może dalej rosnąć, co do dalszego postępowania musi wypowiedzieć się lekarz, który Panią operował.

neuron 2011-06-23, 11:58