Dziwne napinanie się dziecka

Witam,
Jestem mamą 5-letniego syna. Filip bardzo często robi ruch rączkami jakby odlatywał lub zaciska piątki i do tego podskakuje i robi dziwne minki jakby zaciskał mięśnie twarzy. Do tego buczy. Ja to nazywam *odlatywanie* lub *napinka*. Wygląda na to jakby się cały napinał lub ocząsał. Jak idziemy na spacer,to też potrafi się napinać i *buczeć*. Reaguje na swoje imię prawidłowo. Byłam u psychologa, neurologa (co prawda dla dorosłych - u nas w okolicy nie ma dziecięcego) oraz chodzę z nim na ćwiczenia sensoryczne oraz ćwiczenia ruchowe. Nikt z w/w pedagogów nie miał zastrzeżeń do jego postawy. Tłumaczą, że on tak wyraża swoje emocje. A ja nadal się martwię. Dodam, że jest dzieckiem leworęcznym. Czasem zdarza mu się pisać literki (swoje imię) na odwrót i pisać z prawej strony do lewej. Jest dzieckiem spokojnym, posłusznym powiedziałabym, że za grzecznym. Rozwija się prawidłowo, mówi poprawnie. Jak na swój wiek wydaje się bardzo inteligentny. Ma dobrą pamięć. Chodzi do przedszkola. Pani jedynie zauważyła te jego dziwne *ruchy*. Robi je wszędzie w domu, na dworze, w przychodni. Dorośli, dzieci na niego później dziwnie patrzą. Proszę o poradę, czy to jakieś zaburzenia? Nadmienię, że szukam w okolicy dobrego neurologa dziecięcego.

Natalia 2013-05-09, 11:17

Cześć. Ja tez jestem mama 5 letniego brzdaca,który ma podobne zachawonia a mianowicie machanie raczkami ,zaciskanie piąstek i przyciskanie do twarzy do tego spinanie mięśni twarzy i robienie dziwacznych min.Synek zaczął tak robić ok 7 miesiąca życia.najpierw wyciągał sztywno rączki przed siebie i zaciskal mocno zeby,pózniej zaczął przykładać rączki do twarzy.robil tak najczęściej podczas fascynacji czymś z emocji np. Jak widział pociąg albo coś co go interesowało.Konsultowalismy sie z wieloma pediatrami,neurologami,psychologami i wszyscy twierdza jednoznacznie,ze synek jest bardzo emocjonalny i wrażliwy i tak sie rozladowywuje i,ze z tego wyrośnie ale nie wyrasta i mam wrażenie ,ze to sie pogłębia.generalnie ma dni kiedy robi tak bardzo rzadko a są i takie kiedy sie spina raz po razie zazwyczaj jak jest zamyslony albo jak sobie coś wyobraża czy coś przeżywa.Pozatym jest fajnym chłopcem co prawda ze zmiennym humorem ale ogólnie grzecznych,mądrym i tez ma świetna pamięć.mowi bardzo dobrze chociaż mówić zaczął późno bo po 3 roku życia ale teraz mowi lepiej niż nie jeden jego rówieśnik.mieszkanmy w u.k także syn chodzi już do szkoły.w szkole jego dziwne zachowanie zaniepokoiło panie nauczycielki więc był konsultowany z psychologami którzy jak wyżej stwierdzili ,ze wszystko jest wporzadku tylko dziecko jest bardzo wrażliwe.poza tym spinaniem synek jest dość uparty i lubi robić wszystko po swojemu ale nie zawsze bo ma dni kiedy da mu sie coś wytłumaczyć ale są tez takie kiedy jest uparty i białe i tak jest dla niego czarne:)martwimy sie z mężem i nie wiemy co z tym robić.martwie sie cały czas czy faktycznie z tego wyrośnie? Widzę jak ludzie czasem dziwnie patrzą kiedy syn tak sie spina,boje sie ,ze dzieci sie z niego śmieją .kiedy proszę zeby tak nie robił to potrafi sie powstrzymać albo kiedy widzę ,ze już chce sie spisać a ja odwroce jego uwagę to nie zepnie sie czyli to niejest przez niego niekatrolowane.a twój synek od dawna tak robi?napisz coś wiecej bo jestem ciekawa. Od lat szukam czegoś na ten temat ale nie mogę nic znaleźć poza kilkoma wpisami mam jak twój ale bez odpowiedzi

Magda 2013-05-28, 16:47

Córka ma tak samo ,podobno ma z tego wyrosnąć ale kiedy to niewiadomo. ma 3 lata i robi tak odkąd skonczyla 6 miesięcy.

kasiakrak35. 2013-07-24, 15:29

Witam.
Mój synek ma 3 latka i dokładnie takie same objawy jakie opisujecie powyżej. Byliśmy u 3 neurologów którzy nie stwierdzili żadnych nieprawidłowości. w przyszłym tygodniu mamy rozpocząć zajecia z psychologiem, zobaczymy co powie psycholog...

Kasia 2014-01-22, 13:01

Moj syn rowniez sie tak zachowuje - czy zachowanie sie waszych pociech sie zmienilo po tym czasie?

Marcin 2015-03-14, 20:20

Czy komuś udało się zdiagnozować przedstawione objawy?

Kontakt : kwechu@gmail.com

Łukasz i Paulina 2016-09-02, 21:41