Forum neurologiczne » Zaburzenia czucia, drętwienia, drżenia, tiki » Drgawki i niewielki wyprost u niemowlęcia przy poszerzonej przestrzeni przymózgowej

Drgawki i niewielki wyprost u niemowlęcia przy poszerzonej przestrzeni przymózgowej

Witam,
Mój synek 01 marca skończył dwa miesiące. Dziecko od narodzin źle układało ciało. Chirurg dziecięcy stwierdził kręcz szyjny prawostronny czego nie potwierdził neurolog stawiając diagnozę - asymetria ciała, wzmożone napięcie mięśniowe w obręczy barkowej i zlecił rehabilitację. Dziecko w chwili narodzin otrzymało 7 pkt w skali Apgar (lekarze stwierdzili, że mała ilość punktów jest wynikiem braku płaczu), w dniu wypisu ze szpitala dziecko otrzymał 9 pkt.w wieku 2 miesięcy dziecko poddane zostało usg przezciemiączkowemu. Wynik jest następujący:
układ komorowy symetryczny. Nieposzerzony. Sploty naczyniowe symetryczne. Tkanka mózgowa bez zmian ogniskowych. Przestrzeń przymózgowa nieco poszerzona do 4,2 mm po prawej i 5,6 mm po lewej. Szczelina wielka 6,9 mm. Obraz zmian poniedotlenieniowych. kontrola za 3ms. A to kolejny wynik usg:Tkanka mózgowa bez zmian ogniskowych. Przestrzeń przymózgowa poszerzona do 6mm po prawej i 7 mm po lewej. Szczelina wielka 6,9 mm. Dziecko jest ćwiczone metodą NDT-Bobath. Asymetrii ciała już nie ma. Pozostało niewielkie napięcie mięśniowe w obręczy barkowej ale doszedł do tego niewielki wyprost. Ostatnio w ciągu niespełna 2 tyg dziecko miało 3 razy drgawki trwające około 15 sekund( 2 razy w trakcie początkowej fazy snu i raz od razu po przebudzeniu) było świadome, tak mi się wydaje i zdziwione sytuacją. Nie płakało. Poza tym Synek rozwija się prawidłowo jak na swój wiek.

Podczas obserwacji nie stwierdziłam jakichkolwiek opóźnień

Zwracam się z zapytaniem czy mam jakiekolwiek powody do obaw. co trzeba i powinno się zrobić by pomóc mojemu Maleństwu.

Marika 2011-06-03, 23:13

Dziecko powinno znajdować się pod kontrolą neurologa. Za 2-3 miesiące należy wykonać kontrolne usg kolejne. Płyn w przestrzeni przymózgowej nieco narósł. W zasadzie drgawki powinny być diagnozowane i prawdopodobnie mają jednak związek z opisanymi zmianami. Nie widząc dziecka trudno określić czy na pewno nie ma powodu do obaw. Dlatego radzę osobiście skonsultować się z pediatrą neurologiem.

neuron 2011-06-04, 10:49

Dziękuję za odpowiedź. chciałabym zapytać o jeszcze jedną sprawę. Czemu mimo rehabilitacji zwiększyła się ilość płynu?? jakie może to nieść za sobą konsekwencje?? Co robić aby zatrzymać ten proces?? Dodam, że dziecko znajduje się pod kontrolą neurologa ale pochodzimy z małej miejscowości niedaleko Warszawy i mimo iż chodzimy do lekarza prywatnie to i tak długo czekamy na wizytę.

Pozdrawiam

Marika 2011-06-06, 08:31