Drętwienie ręki po wypadku

Witam,
dwa tygodnie temu miałem wypadek komunikacyjny. Na pogotowiu zostałem prześwietlony (opis RTG: bez złamania, lordoza szyjna zniesiona - objaw strunowy, dyskopatia C6/C7)* lekarz chirurg opisał: stłuczenie głowy, bóle pourazowe głowy, skręcenie części szyjnej kręgosłupa z uszkodzeniem aparatu wiązadłowego szyi, kołnierz szyjny na 3 tyg* Neurolog skierował mnie na badanie EMG, a w diagnozie napisał coś w stylu: Rediculopat... cervi... st past disto... col.vert po... cervicelis s.cavelis carpalis deo (przepraszam wszystkich znawców, ale nie potrafię tego inaczej przeczytać)* badanie EMG: w badaniu miograficznym wykazano cechy ostrego odnerwienia (liczne fibrylacje w spoczynku) w mięśniu dwugłowym ramienia i m.prostowniku wspolnym palcow po stronie prawej.W zapisie neurograficznym nie wykazano cech neuropatii obwodowych nerwu posrodkowego i n.lokciowego prawego. Zarejestrowano znaczne wydłuzenie latencji fal F podczas stymulacji n.posrodkowego i lokciowego.Diagnoza: zapis emg przemawia za uszkodzeniem korzeni rdzeniowych prawdopodobnie na poziomie c5-c6-c7.

Nadmienię, że nigdy wcześniej nie miałem żadnych urazów, a od wypadku boli mnie głowa i kręgosłup szyjny, miewam zawroty głowy, czasami czuję drętwienie lub mrowienie w palcach prawej ręki (kciuk i dwa następne).

Proszę szanownych kolegów i koleżanki o kilka słów porady, co powinienem zrobić, na co zwrócić szczególną uwagę i chyba najważniejsze, kiedy zacząć rehabilitację i ewentualnie gdzie - jestem z Wrocławia. I gdyby ktoś miał chwilę czasu, to prosiłbym o przełożenie diagnozy medycznej *z Polskiego na nasze* tak, żebym mógł coś zrozumieć.

dziękuję i pozdrawiam

Tadeusz 2009-10-28, 21:59

W wyniku urazu doszło do ucisku na korzenie rdzeniowe odchodzące od rdzenia kręgowego. Stąd ma Pan objawy drętwienia i mrowienia. Korzenie te tworzą nerwy odpowiedzialne za unerwienie kończyn górnych. Musi Pan ponownie skonsultować się z neurologiem, skonsultować z nim konieczność wykonania rezonansu magnetycznego i ewentualne leczenie dolegliwości (neurochirurgiczne? rehabilitacja?).

neuron 2009-10-28, 22:35