Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Zwyrodnienie kręgosłupa

Zwyrodnienie kręgosłupa

Po badaniach MR - wynik w opisie jest następujący : Krążki międzykręgowe w odcinku lędźwiowym mają nieznacznie obniżony sygnał jak we wczesnych zmianach zwyrodnieniowych - najbardziej obniżony jest sygnał krążka L5/S1, jest on zwężony. na poziomie L3/L4 niewielka wypiuklina izmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych powodują nieznaczny ucisk worka oponowego bez ucisku korzeni rdzeniowych. Na poziomie L4/L5 centralno-dwuboczna wypuklina powoduje niewielki ucisk przedniej powierzchni worka oponowego i śladowy ucisk korzeni rdzeniowych w odcinkach wewnątrzotworowych. Na poziomie L5/S1 niewielka wypuklina nie powoduje istotnych objawów uciskowych w pozycji badania. W tronach kręgów widoczne ogniska zwyrodnienia tłuszczowego i zwyrodnieniowe nierówności blaszek granicznych - stosunkowo największe w obrębie górnych blaszek granicznych trzonów L1, Th12 i Th11. Kanał kręgowy w odcinku lędźwiowym na całym przebiegu jest dosyć wąski. W obrębie worka oponowego widoczne zmniejszenie rezerwy płynowej, przy czym w końcowym odcinku rezerwa płynowa jest wyczerpana; korzenie rdzeniowe w obrębie wąskiego worka są *skupione* natomiast w otworach międzykręgowych widoczna prawidłowa rezerwa płynowa w pochewkach korzeni. Chciałbym wiedzieć co tooznacza, jak można to leczyć i jaką pracę mogę wykonywać - jestem pracownikiem fizycznym.

Marek 2014-05-08, 19:34

Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest udanie sie z tym wynikiem do dobrego neurologa, rehabilitacja, basen, a jak powiesz neurologowi, że jestes pracownikiem fizycznym to pewnie odradzi Ci taką profesję żeby ci sie nie pogarszało. Nie jestem lekarzem ale ze swojego przypadku wiem, ze najgorsze co można wyczytać z rezonansu to uciski na rdzeń kręgowy. U Ciebie tego nie ma, ale co oznacza reszta? Czy nie jest poważniejsza od ucisków na rdzeń? Koniecznie do dobrego neurologa pędź!

Obolała 2014-05-13, 09:43