Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Zwyrodnienia kręgosłupa lędźwiowo-szyjnego a jego ból

Zwyrodnienia kręgosłupa lędźwiowo-szyjnego a jego ból

Witam
Otrzymałam badanie MR i mam pytanie jak je odczytać?
Na poziomie L5/S1 cechy nieznacznej dehydratacjikrążka międzykręgowego.
Niewielkie zmiany zwyrodnieniowe na krawędziach sąsiadujących trzonów i w stawach międzykręgowych.
Spłycenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej.
Oczywiście jest to część wyników, cała reszta jest ok.
czy te wydawało by się niewielkie zwyrodnienia mogą być powodem do drętwienia nóg, bólu w pachwinach i przy wysiłku, długim staniu i dźwiganiu ogólnego bólu kręgosłupa? Dodam tylko że zwykłe leki przeciwbólowe nie pomagają bo ból jest tępy i bardzo dokuczliwy.
Bardzo proszę o odpowiedź na pytania i ewentualną podpowiedź czy coś z tym dalej robić.
Pozdrawiam Inez

Inez 2012-01-24, 15:07

Nie napisała Pani od kiedy występują objawy i kiedy wykonano MR. Ma to istotne znaczenie. Nie opisano ucisku na struktury nerwowe. Można jednak udać się na rehabilitację ruchową oraz przyjmować leki p/bólowe, skutek niestety nie jest odczuwalny od razu, ale po jakichś 2-4 tyg.

neuron 2012-01-24, 18:35

Moja sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana postaram się to opisać

Na przełomie ostatniego roku wykonano u mnie dwa TK i jeden MR. Badania wykonywało trzech różnych lekarzy którzy nie widzieli wcześniejszych badań więc nie mogli się nimi sugerować i tak pierwszy TK mówi że :
W przestrzeniL2/L3 nie ma patologii
W pzrestrzeni m-kręg L3/L4 i L4/L5 badanie KT nieznaczne uwypuklenie krążków m-kręg bez cech impresji na struktury wewnątrzkanałowe.
W przestrzenie m-kręg L5/S1 badanie KT zaznaczona wypuklina krążka m-kręg w świetle kanału zaznaczona jest obecność masy o densyjności 40-60 jH przemawiająca za centralną przepukliną jądra miażdżystego. Widoczna jest impresja na worek opony twardej i na korzenie nerwów rdzeniowych.
Dostałam rehabilitację i leki. Niestety nie przynosiło to większych skutków a ból się nasilał więc po roku czyli w grudni 2011 roku zostało zrobione następne KT i jego wynik :
Na poziomie przestrzeni międzykręgowej L4/5 niewielka centralne uwypuklenie ku kanałowi kręgowemu pierścienia włóknistego krążka m-kręgowego o charakterze szerokopodstawnej protruzji powodujące częściowe zwęrzenie zachyłków bocznych i uciśnięcie worka oponowego. Na poziomie przestrzeni m-kręgowej L5/S1 niewielkie centralne uwypuklenie ku kanałowi kręgowemu pierścienia włóknistego krążka m-kręgowego o charakterze protruzji powodujące uciśnięcie worka oponowego. W zakresie badanego odcinka L-S widoczne niewielkie zmiany zwyrodnieniowe. Guzek Schmorla górnej płytkigranicznej trzonu kręgu L3. Rekonstrukcje MPR i przestrzenne w rzutowaniach zewnętrznych i od strony wnętrza kanału kręgowego wykazują nieznaczne zwężenie otworów m-kręgowych na poziomie L5/S1.

Po tych wynikach uznałam że to chyba poważna sprawa i udałam się do neurochirurga który po obejrzeniu zdjęć doszedł do wniosku że opisy są zrobione mocno na wyrost i że ze zdjęć nie wynika nic z opisanych rzeczy oprócz niewielkiego zwyrodnienia. Kazał zrobić MR które wykazało to co opisywałam na początku bez żadnych ucisków przepuklin żadnej stenozy kanału kręgowego i żadnych zmian ogniskowych.

Jak dwóch lekarzy może napisać identyczny opis a dwóch innych widzi zupełnie co innego???

Biorąc pod uwagę że lekarze nie są w stanie wystawić jednolitej diagnozy to proszę o komentarz do tych wszystkich wyników i ewentualną podpowiedź co ja powinnam teraz zrobić bo już sama nie wiem.
Dziękuję

Dodam tyko że drugi Kt było robione w grudniu 2011 a MR w styczniu 2012

Czy mogę liczyć na komentarz???

Inez 2012-01-24, 21:00