Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Zwężenie przestrzeni międzykręgowych L1-2,L4-5-S1 ze zmianami degenracyjnymi krążków międzykręgowych

Zwężenie przestrzeni międzykręgowych L1-2,L4-5-S1 ze zmianami degenracyjnymi krążków międzykręgowych

Witam bardzo proszę w prosty sposób opisac mój wynik TK i odpowiedziec czym to grozi WINIK- zwężenie przestrzeni m-k L1/2,L4/5/S1 ze zmianami degenracyjnymi krążków m-k - na poz.L1/2 osteofity krawędzi trzonów kręgów i wypuklina krążka m-k modeluje worek oponowy bez cech konfliktu krążkowo-nerwowego - na poz.L4/5/S1szerokopodstawne wypukliny krążków m-k i osteofity krawędzi trzonów kręgów uciskają worek oponowy i zwężają zachyłki boczne z transwersującymi je korzeniami nerwowymi - osteofity krawędzi trzonów kręgów powodują modelowanie worka oponowego - zwężenie otworów m-k L4/5S1 bardziej po prawej stronie - zmiany zwyrodnieniowe w stawach m-k w dolnym odcinku L-S i stawach krzyżowo biodrowych

JOLANTA 2011-12-07, 22:02

Zwężenie przestrzeni międzykręgowej wynika z utraty prawidłowych funkcji sprężystych krążków międzykręgowych-dysków. Ulegają one wówczas spłaszczeniu, w wyniku odwodnienia i uszkodzenia. Osteofity to narośla kostne, które mogą powodować dolegliwości bólowe jeśli są duże. W Pani przypadku jeden z krążków modeluje worek oponowy otaczający rdzeń kręgowy i korzenie nerwowe co powoduje ból. Najlepiej rozważyć leczenie operacyjne.

neuron 2011-12-10, 17:15

Dziękuje za odpowiedz ,ale mam jeszcze parę pytań 1)od jakiegoś czasu często budzę się w nocy z mrowieniem rąk czy to wynika z mojego chorego kręgosłupa jak również to że rano mam problem ze wstaniem z łóżka bo wszystkie stawy mam sztywne, i jeszcze męczy mnie silny ból w obu kolanach czy to się wszystko razem łączy.Czy nieprawidłowości w moim kręgosłupie mogą skazac mnie na wózek mam 48 lat bardzo proszę jeszcze o odpowiedz

JOLANTA 2011-12-10, 21:40

Mrowienie rąk wynika ze złego ułożenia ciała podczas spania, uciskanie krążenia powoduje takie mrowienie. Więc nie ma czym się przejmować, stawy sa zastałe gdyż boisz się podejmować jakiej kolwiek aktywnosci fiz. ze wzglwdu na kręgosłup. Będzie wszystko dobrze, zwiększaj ruchmość kegosłuapa i wzmacniaj mięśnie gdyż one wspomagają utrzymywać kregosłup w prawidłowej postaci.

czarli 2011-12-19, 22:33