Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Zniesiona lordoza i wielopoziomowa dehydratacja krążków szyjnych

Zniesiona lordoza i wielopoziomowa dehydratacja krążków szyjnych

Witam!
Mam 42 lata, od miesiąca bardzo boli mnie lewa ręka, drętwieje i nie mam czucia w trzech palcach. Boli także kręgosłup w okolicach szyi. Prowadzę aktywny tryb życia. Dużo ćwiczę - jestem nauczycielem tańca. Zrobiłam badanie MR i wynik jest następujący:

Lordoza szyjna zniesiona z kyfotycznym ustawieniem kręgosłupa. Wielopoziomowa różnego stopnia dehydratacja krążków m-k z wielopoziomowym obniżeniem ich wysokości.
Na poziomie C2/C3 uogólniono lewoboczna tylna protruzja krążka m-k modelująca worek oponowy po stronie lewej.
Na poziomie C3/C4 uogólniona tylna protruzja krążka m-k modelująca więzadło podłużne tylne i worek oponowy ze spłyceniem rezerwy płynowej podpajęczynówkowej, niewielkie obustronne przewężenie otworów m-k.
Na poziomie C4/C5 uogólniona tylna protruzja krążka m-k modelująca więzadło podłużne tylne i worek oponowy ze spłyceniem rezerwy płynowej podpajęczynówkowej, obustronne przewężenie otworów m-k z przewagą po stronie lewej, modeloowanie lewego korzenia nerwowego na tym poziomie.
Na poziomie C5/C6 i C6/C7 uogólniona tylna protruzja krążka m-k modelująca więzadło podłużne tylne i worek oponowy ze spłyceniem rezerwy płynowej podpajęczynówkowej, obustronne znaczne przewężenie otworów m-k na obu poziomach.
Wysokość i sygnał trzonów kręgowych zachowane.
Pogranicze czaszkowo szyjne i rdzeń kręgowy bez zmian ogniskowych.
Tkanki przykręgosłupowe prawidłowe.
Bardzo proszę o wyjaśnienie mi, czy przy tym wyniku konieczna jest operacja?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Ewa 2010-08-29, 22:00

Trudno mówić o operacji. Z tym wynikiem na pewno musi Pani skonsultować się z neurochirurgiem/neurologiem. Po porównaniu zmian opisanych w badaniu i badaniu neurologicznym będzie można stwierdzić jej konieczność. Zaburzenia czucia po lewej stronie na pewno są wynikiem ucisku na nerwy korzeniowe, stąd niewykluczone, że oprócz rehabilitacji zabieg będzie również potrzebny.

neuron 2010-08-30, 17:13