Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Zniesienie lordozy szyjnej i niewielka skolioza kręgosłupa lędźwiowego

Zniesienie lordozy szyjnej i niewielka skolioza kręgosłupa lędźwiowego

Witam,

bardzo proszę o radę. Mieszkam w UK i czuję się ignorowana przez mojego lekarza. Nie bardzo wiem czego się domagać i jak sama sobie mogę pomóc.
Otóż od kilku lat mam bóle głowy, zdarzały się takie z omdleniami, koszmarne, nie do wytrzymania. Okazało się, że mam torbiel podpajęczynówki z którą rzekomo się nic nie robi, bo być może mam ją od dziecka.
Potem okazało się, że jestem nadwrażliwa na salicylany, zdiagnozowano astmę, przewlekłe zapalenie zatok zakończone 2 operacjami. Bóle głowy ustały, ale bóle szyji nie. Ból głowy (potylicy) jest dla mnie już codziennością. Niestety ból szyji staje się nie do zniesienia. Często przytrzymuję sobie szyję ręką, tzn. kłądę dłoń na szyję dość mono uciskając na kręgi bo to przynosi mi chwilową ulgę. Odchylając głowę do tyłu liczę się z tym, że będę musiała pomóc sobie ręką przytrzymując szyję, bo inaczej ból będzie nie do zniesienia. Każde odchylenie głowy do tyłu wiąże się dla mnie z dyskomfortem.

Będąc w Polsce zrobiłam RTG kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego (proszę nie pytać dlaczego ominęłam odcinek piersiowy, bo nie wiem, takie otrzymałam wskazówki).

Wynik następujący:

Zniesienie lordozy szyjnej z tendencją do kyfozy. Spłycenie lordozy lędźwiowej. Niewielka skoliloza kręgosłupa lędźwiowego z wypukłością w lewo. Obiżenie wysokości całego krążka międzykręgowego C3/C4, całych krążków międzykręgowych C4/C5 i C5/C6z uprzywijowaniem ich przednich odcinków oraz przedniego krążka międzykręgowego C6/C7. Tylny i środkowy ogonek krążka międzykręgowego L5/S również niższy niż fizjologicznie. Wysokość pozostałych krążków międzykręgowych oraz wysokość trzonów kręgów a także struktura kostna w normie. Oba stawy krzyżowo-biodrowe w normie.

Proszę mi powiedzieć co mogę zrobić? Czy mogę wykonywać jakieś ćwiczenia? Nie mogę brać leków z grupy NLPZ a paracetamol powoli przestaje działać.
Nie jestem lekarzem i nie wiem czy powinnam bagatelizować mój problem i nauczyć się z nim żyć (jak sugeruje mój lekarz) czy raczej szukać gdzie indziej pomocy.

Będę wdzięczna za jakiekolwiek wzkazówki.

pozdrawiam
k.

K. 2011-07-11, 15:07

Należy rozważyć czy w Pani przypadku diagnostyka nie powinna zostać rozszerzona o wykonanie MR. Opisano liczne zmiany zwyrodnieniowe. Można udać się na rehabilitację ruchową, co wzmocni mięśnie kręgosłupa, nieco złagodzi dolegliwości. Do do leków p/bólowych pozostaje paracetamol i tramadol.

neuron 2011-11-08, 11:04