Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Zniesienie fizjologicznej lordozy lędźwiowej, przejściowe kręgi na pograniczu piersiowo-lędźwiowym i lędźwiowo-krzyżowym

Zniesienie fizjologicznej lordozy lędźwiowej, przejściowe kręgi na pograniczu piersiowo-lędźwiowym i lędźwiowo-krzyżowym

Witam czy ktoś mógłby normalnym językiem mi opisać w czym jest problem. Ponieważ nawet mój lekarz neurolog był w kropce i nie wiedział po całym badaniu co mi jest i kolejno skierował mnie do neurochirurga, a ja dalej nie znam do końca diagnozy. Znajdzie się tu jakiś rozsądny lekarz, który mi powie pro bono co mi jest? Z góry dziękuję.

Badaniem objęto odcinek od Th12 do kości krzyżowej.

Zniesienie fizjologicznej lordozy lędźwiowej. Obecność cech przejściowych kręgów na pograniczu piersiowo -lędźwiowym i lędźwiowo-krzyżowym. Sakralizacja kręgu L5 z obecnością szczątkowego krążka L5-S1 i rozbudowanymi wyrostkami poprzecznymi, konflikt z kością krzyżową z tworzeniem stawów rzekomych, przewaga zmian po stronie lewej.

Poza tym krążek międzykręgowy poziomu Th12-L1, L1-L2, L2-L3, L3-L4, L4-L5 i L5-S1 prawidłowej wysokości, nie stwierdzono przemieszczenia struktur krążka w stronę kanału kręgowego.
Rdzeń kręgowy w widocznym zakresie bez zmian ogniskowych.

Sylwek 2011-09-05, 18:35

Nie widząc kliszy trudno opisać o co dokładnie chodzi. Są to najpewniej zmiany nie do oceny przez neurochirurga a ortopedę, na co wpływa mają także występujące dolegliwości. Ogólnie chodzi o to, że kręg L5 ma cechy charakterystyczne dla krążków kości krzyżowej i w Pana przypadku występuje tu odmiana anatomiczna, nieprawidłowe połączenie tego krążka z kością krzyżową.

neuron 2011-09-07, 18:19