Forum neurologiczne » Padaczka (epilepsja) » Znieczulenie stomatologiczne u pacjentów z padaczką

Znieczulenie stomatologiczne u pacjentów z padaczką

Witam serdecznie. Jestem studentem stomatologii i ostatnio na zajęciach z chirurgii padło pytanie, dlaczego u pacjentów z padaczką nie można stosować znieczulenia ze środkiem obkurczającym naczynia. Szukałem gdzie mogłem, ale nic nie znalazłem, pytałem również na oddziale anestezjologicznym fachowców* nie byli mi w stanie odpowiedzieć jednoznacznie. Proszę wię, jeżeli ktoś zna odpowiedź, to niech napisze. Logicznie rzecz ujmując - ja nie widzę związku, jeżeli miałbym wykonać znieczulenie u chorego z epilepsją, to właśnie ze srodkiem zwężającym naczynia, mniej sie wtedy wchłania i w dłuższym czasie środek znieczulający, no chyba że to właśnie adrenalina może spowodować zaburzenia w układzie dopaminergicznym?... Bardzo prosze rzetelnych ludzi o pomoc.
Z wyrazami szacunku.

Adam 2011-01-15, 21:18

Mam podobny problem, ale ja skonczylem stomatologie. We wszystkich podrecznikach z zakresu chirurgii szczekowej czy stomatologicznej mozna znalezc inf.o tym ze padaczka jest przeciwskazaniem do srodkow z NA. Ale to chyba troche na wyrost. Na zajeciach z neurologii pytalem (ok4 lata temu) o wplyw srodkow obkurczajacych na atak padaczki i pan doktor odpowiedzial, ze nie ma zadnego wplywu, a nawet sa robione badania (wtedy byly...) ktorych wyniki wskazuja ze adrenalina i pochodne zmniejszaja prawdopodobienstwo ataku. JEsli znalazlbys jakies materialy to daj znac.

P. 2012-01-18, 16:02

Od 22 lat choruję na padaczkę i od wielu lat lekarz stomatolog przed przystąpieniem do leczenia zęba podaje mi środek znieczulający. Nic się nigdy nie działo, oby tak dalej. Muszę zaznaczyć, że jestem stałą pacjentką gabinetu stomatologicznego. W moim wieku jest radość mieć wszystkie swoje zęby. Pozdrawiam Alicja

alicja 2012-01-18, 21:22

Ja też jestem osoba chorą na Epi i od 11 lat i nie raz miałam znieczulenie i mi tez nic nie działo sie po tym znieczuleniu a do dentysty chodze co pare miesiecy i za kazdym razem gdy trzeba dostaje znieczulenie.

Sylwia_26 2012-01-21, 19:35

Witam ja też jestem chory na epi. od 7 lat pani stomatolog podaje mi znieczulenie i nic się nie dzieje tylko trzeba poinformować po wejściu do gabinetu o chorobie ja kiedyś wysłuchałem że nic nie powiedziałem.

Tomek 2012-01-28, 23:50

Witam. MM 31 lat. Przyjmuję Lamitrin 50mg (1-0-2). Leczę się na padaczkę ponad dekadę. Ostatni napad drgawkowy 6 lat temu, 2 lata temu wystąpiło krotkie omdlenie. Tydzień temu miałam ekstrakcję ósemki dolnej. Podano mi znieczulenie po raz pierwszy w życiu. Zabieg był dość wymagający (uporczywe dłutowanie), stresowałam się. Niestety tego samego dnia w godzinach wieczornych wystąpił atak drgawkowy. Przed zabiegiem był przeprowadzony wywiad, neurolog wyraził zgodę na podstanie historii choroby. Niestety napad skomplikował proces gojenia szczęki.

Dominika 2018-07-12, 06:07