Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Zmniejszona lordoza szyjna, względnie zachowana kyfoza piersiowa i zmniejszona lordoza lędźwiowa

Zmniejszona lordoza szyjna, względnie zachowana kyfoza piersiowa i zmniejszona lordoza lędźwiowa

Witam.
Proszę o interpretację wyników rtg kręgosłupa.

Zmniejszona lordoza szyjna, względnie zachowana kyphoza piersiowa i zmniejszona lordoza lędźwiowa. Skolioza lewoboczna w górnym odcinku piersiowym z cechami rotacji trzonów kręgowych. Poza tym bez wyraźnych zmian kostnych ogniskowych. Tarcze względnie zachowane.

I badanie wykonane po 2 latach...

Trzony lędźwiowe o pogłębionych blaszkach granicznych. Wysokość przestrzeni m/kręgowych prawidłowa. Prawostronne skrzywienie kręgów lędźwiowych z rotacją trzonów.

Wykonałam prześwietlenie z powodu silnych bóli na odcinku lędźwiowym z niemożliwością chodzenia przez kilka dni. Na odcinku piersiowym również miewam bóle, ale nie są one tak silne.

Czy moje zmiany mogą być wynikiem bóli?

Aragua 2011-11-28, 14:09

Opisano jedynie skoliozę oraz nieliczne zmiany zwyrodnieniowe, nie tłumaczy to jednak opisanych dolegliwości, warto zgłosić się osobiście do ortopedy lub neurologa.

neuron 2011-11-30, 13:23

Chyba zbyt drastycznie opisałam swoje bóle. Miałam na myśli to, że bóle na odcinku lędźwiowym pojawiły mi się w sumie 4 razy (dokładnie od 2004 roku) i za każdym razem ból był na tyle silny, że uniemożliwiał przez kilka dni poruszanie się.
Ból na odcinku piersiowym również trwa od kilku lat, ale w ostatnim roku dokucza bardziej. Nie jest tak silny, żebym musiała brać tabletki przeciwbólowe. I najbardziej dokucza jak siedzę lub stoję. W pozycji leżącej ból odczuwam tylko wtedy kiedy za długo śpię. Są też dni, że w ogóle mnie nie boli.
Proszę raz jeszcze o odpowiedź, oraz czy nie leczenie moich zmian może za kilka lat doprowadzić do poważniejszych bóli?

Aragua 2011-11-30, 13:48

Czy ból odcinka piersiowego odczuwa pani co dziennie . A ja mam podobny problem ale ja mam ból co dziennie odcinka piersiowego.

Adam 2011-11-30, 22:27

Codziennie mnie nie boli, ale w ostatnim roku bóle się nasiliły. Ja ogólnie mam bardzo mało ruchu i bardzo dużo siedzę (nawet ok. 8-10 godzin dziennie) przeważnie w pozycji lekko pochylonej do przodu. Może to dodatkowy powód moich dolegliwości?
Czy Pan *neuron* może mi odpowiedzieć, bardzo proszę.

Aragua 2011-11-30, 22:44