Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Zmiany zwyrodnieniowe w postaci osteofitów i szósty krąg lędźwiowy

Zmiany zwyrodnieniowe w postaci osteofitów i szósty krąg lędźwiowy

Po wykonanym w 2010r. RTG kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego otrzymałem opis: w ułożeniu pośrednim spłycenie fizjologicznej lordozy; anomalia rozwojowa w postaci wytworzenia 6 kręgów lędźwiowych (lumbalizacja Th12?); nieco zawężone przestrzenie międzykręgowe L2-S1, jak w przebiegu wielopoziomowej dyskopatii. Wytwórcze zmiany w postaci osteofitów na przednich, tylnych i bocznych krawędziach trzonów kręgowych oraz wyrostków stawowych; zmiany na tylnych krawędziach trzonów skierowane są w stronę kanału kręgowego lub otworów międzykręgowych. Wysokość trzonów kręgowych zachowana. W stawach krzyżowo-biodrowych nie uwidoczniono ewidentnych zmian.
W TK wykonanej w 19 m-cy później (po wypadku drogowym) : Ząb kręgu C2 w prawidłowym położeniu. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego wynosi 14-15 mm. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego z osteofitami na krawędziach trzonów kręgów. Przestrzeń międzykręgowa C3-C4 zwężona. Uwypuklenie krążka międzykręgowego C3-C4 typu bulging wraz z osteofitami tylnych krawędzi trzonów kręgów na głębokość ok. 2mm do kanału kręgowego. Zwapnienia w więzadle podłużnym przednim na poziomach C5-C6, C6-C7.

Jaki wpływ na moje obecne dolegliwości mogą mieć osteofity oraz zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa ujawnione w badaniach. Jaka jest przyczyna powstawania osteofitów? Czy jakość życia oraz mojej pracy mogą mieć wpływ na ich powstawanie? Czy wskazana jest dodatkowa diagnostyka (miałem stentowanie, więc rezonans magnetyczny nie wchodzi w rachubę).
Obecnie mam objawy: bóle lewej nogi przenoszące się od pośladka przez udo, kolano, stopę, aż po jej podeszwę. Ból tylko czasami przemieszcza się na prawą nogę. Podczas schodzenia po schodach mam bolesność w lewej nodze od zakończenia łydki po ścięgno Achillesa odczuwaną jakby była skutkiem skurczu; *ucieka* mi przy tym stopa. Czasem mam problem z wstaniem z łóżka i z tego powodu przejściem kilku kroków. Po *rozruszaniu*, towarzyszący chodzeniu ból zmniejsza się; jest niemal nieodczuwany podczas chodzenia po płaskim.
Podczas pracy (przy komputerze - w biurze oraz w samochodzie, którym docieram do klientów), odczuwam często, oprócz opisanych wcześniej, dolegliwości kręgosłupa w odcinku poniżej krzyża (ból, pieczenie), a także usztywnienie i *ciężkość* pleców w odcinku szyjno-piersiowym; miewam stosunkowo często zawroty głowy.

Stanisław 2014-02-16, 23:14