Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Zmiany zwyrodnieniowe trzonów lędźwiowych typu I

Zmiany zwyrodnieniowe trzonów lędźwiowych typu I

Dzień dobry
Zdiagnozowano u mnie zzsk, badanie tomografem w obrębie stawów krzyżowo lędżwiowych wykazało zmiany w stawach, między innymi sklerotyzację.
Proszę o wyjaśnienie poniższego wyniku badania rezonansu.
Badanie wykonano w sekwencji FSE uzyskując obrazy T1, T2 - zależne w płaszczyźnie strzałkowej i osiowej na poziomach: od L2 do S1.
Pogłębiona lordoza lędźwiowa. Zmiany zwyrodnieniowe trzonów lędźwiowych typu I. Dehydratacja i obniżenie wysokości krążka międzykręgowego L3-L4. Węższe otwory międzykręgowe na poziomie L3-L4 oraz L4-L5. Guzek Schmorla przy dolnej krawędzi trzonu L3. W trzonie L1 zmiana o charakterze naczyniaka o śr. 12 mm.
Na poziomach L2-L3 oraz L3-L4 uogólnione uwypuklenie krążków międzykręgowych (bardziej wyrażone na stronę prawą) na ok. 2,3 mm w stronę kanału kręgowego z modelowaniem ściany przedniej worka oponowego. Na poziomie L3-L4 krążek wpukla się również do otworów międzykręgowych, gdzie przylega od dołu do korzeni L3.
Na poziomie L4-L5 boczne uwypuklenie krążka międzykręgowego, który wpukla się do otworów międzykręgowych i przylega do korzeni L4 (zwłaszcza lewego).
Na poziomie L5-S1 dyskretne uwypuklenie krążka międzykręgowego, bez ucisku struktur nerwowych.
Wymiar A-P kanału kręgowego na poszczególnych poziomach wynosi: L2-L3 - 12,9 mm, L3-L4 - 11 mm, L4-L5 - 11,8 mm, L5-S1 - 13,5 mm.
Sygnał z widocznego odcinka rdzenia kręgowego prawidłowy.
Proszę o wyjaśnienie i poradę.

Mariusz 2012-01-27, 07:00

Nie opisano ewidentnego ucisku struktur nerwowych. Na pewno bezwzględnie wskazana rehabilitacja. Także można osobiście skonsultować się z neurologiem/neurochirurgiem celem oceny dolegliwości. Opisano liczne zmiany zwyrodnieniowe i dyskopatyczne.

neuron 2012-02-26, 11:23