Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Zmiany degeneracyjno-dehydratacyjne i osteofity na odcinku szyjnym

Zmiany degeneracyjno-dehydratacyjne i osteofity na odcinku szyjnym

Dzień dobry,

Bardzo proszę o pomoc w interpretacji MR kręgosłupa odcinka szyjnego, ponieważ nie mam żadnego pojęcia w tym zakresie wiedzy:

Osłabienie sygnału T2 zależnych z krążków międzykręgowych C3-C4, C4-C5, C5-C6 - zmiany degeneracyjno-dehydratacyjne.
Osteofity tylno-bocznych krawędzi trzonów kręgowych na poziomach C4-C5 i C5-C6. Towarzyszą im dyskretne, pośrodkowe wypukliny tarcz międzykręgowych.














Patrycja 2011-05-16, 16:04

Zmiany zwyrodnieniowe są liczne z uszkodzeniem krążków międzykręgowych (dysków). Szkoda, że nie napisała Pani występujących objawów, które są niezbędne w dalszym postępowaniu. Zapewne będzie to rehabilitacja ruchowa.

neuron 2011-05-18, 00:00

Bardzo dziękuję za informację:)

Moje objawy to:

ciągłe silne bóle głowy od części potylicznej, zawroty głowy, drętwienie lewej ręki i lewej nogi, uczucie duszności, najgorzej jest w nocy jak śpię oraz w dzień jak siedzę. Ponadto chwilami robi mi się ciemno przed oczami i czuję się tak, jak miałabym zaraz zemdleć i stracić przytomność. W nocy drętwieje mi również jedna część twarzy, zależy na której stronie śpię. Zawroty głowy nasilają się jeszcze bardziej przy skrętach głową oraz przy noszeniu i podnoszeniu różnych rzeczy.Taki stan utrzymuje się już prawie 4 miesiące.

Byłam już u kilku specjalistów, ale efektów na razie żadnych. Usłyszałam jedynie, że jestem za młoda, by mieć problemy z kręgosłupem. Ogólnie bardzo źle się czuję, a lekarze wmawiają mi, że to na tle nerwowym.

Patrycja 2011-05-20, 19:49

Badanie RM kręgosłupa w odcinku szyjnym wykonano w obrazach T1 i T2 zależnych, w przekrojach strzałkowych i poprzecznych.

Lordoza szyjna zniesiona. Niecałkowity blok kostny C2-C3. Rdzeń kręgowy w zakresie objętym badaniem tj C1-Th3 prawidłowej szerokości i jednorodnym sygnale RM.

Na poziomie C4-C5 niewielka, tylna wypuklina krążka międzykręgowego, z cechami modelowania worka oponowego oraz zaznaczonym zwężeniem lewego kanału nerwu rdzeniowego.

Na wysokości C5-C6 tylna wypuklina krążka, zaznaczony ucisk worka oponowego oraz zwężenie obu kanałów międzykręgowych, większy po stronie prawej. Stopień zwężenia tego kanału pogłębiają osteofity z tylnych krawędzi trzonów kręgowych.

Na poziomie C6-C7 osteofit z górnej, lewobocznej części trzonu kręgu C7 uciska worek oponowy i zwęża wejście do lewego kanału nerwu rdzeniowego.

Obszary nieznacznej przebudowy tłuszczowej szpiku przy krawędziach trzonów kręgów C5, C6, poza tym sygnał trzonów kręgów prawidłowy.

__________________________________
Objawy towarzyszące:

Zawroty głowy ( podobne do alkoholowych ), bardzo silne bóle głowy, z nudnościami, wymiotami często utrzymującymi się wiele dni - najczęściej w okolicy czołowej ale nie tylko. Towarzyszy też ból w obrębie potylicy zawsze z prawej strony. Zmożony prawostronny ból kręgosłupa w odcinku też piersiowym ( punkt między kręgosłupem a łopatką ). Szum w uszach, utraty przytomności, zaburzenia widzenia-zawężenie obszaru widzenia ( z migotaniem ). Częste otępienia chwilowe ( wyłączenie świadomości ) w okresach bez bólowych. Trudności ze skupieniem i pamięcią *krótką*. Bólom głowy towarzyszy silna nadwrażliwość na bodźce: światło( horror:świetlówki ), zapachy, dźwięki. Silne zgęstnienie śliny.

Joanna 2012-11-21, 16:44