Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Zespół ucisku tętnicy kręgowej i rdzeniowej przedniej

Zespół ucisku tętnicy kręgowej i rdzeniowej przedniej

Od kilku miesięcy mam silne bóle w lędźwiowej części kręgosłupa promieniujące do bioder i tylnej części ud. Badanie RTG: Rotacja kręgów lędźwiowych, zwężenie przestrzeni międzykręgowej L-3,4 po stronie prawej, zwapnienie w częściach miękkich przedkręgosłupowych na wys.dolnej krawędzi trzonu kręgu L-3, zaostrzenie krawędzi trzonów,
Badanie TK: badanie TK kręgosłupa L-S uwidacznia niewielką szerokopodstawną, centralną wypuklinę krążka międzykręgowego na poziomie L5-S1 bez cech ucisku i modelowania korzeni nerwowych. Wypuklina dotrzonowa brzuszno-doogonowa z oddzieleniem drobnego fragmentu kostnego z przedniej dolnej krawędzi trzonu L-3. Nierówność płytek granicznych trzonów Th11, Th12, L1, L2 z wypuklinami dotrzonowymi - obraz sugeruje przebytą chorobę Scheuermanna.
Byłam dziś u ortopedy i dowiedziałam się że te schorzenia nie powinny dawać takich dolegliwości j.w. Stwierdził że to może być SM bo jestem KOBIETĄ i mam 36 lat. Czy miał rację? Ból nasila się z miesiąca na miesiąc. Proszę o pomoc!!!!

monika 2011-01-25, 15:58

W zasadzie zamiast CT powinno zostać wykonane MR. Być może ucisk na korzenie nerwowe występuje, ale Ct go nie wykazało. Opisane objawy nie wiążą się raczej SM, a ze zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa.

neuron 2011-01-25, 22:22

Pani Moniko! Niech Pani nie słucha bzdur, o których powiedział ten pożal się Boże ortopeda. Jakie SM? Co, wywnioskował to z racji Pani wieku? A gdzie reszta objawów, przy SM-ie najpierw następuje pogorszenie widzenia, potem dochodzą inne dolegliwości, typu zawroty głowy, które uniemożliwiają płynne poruszanie się. Człowiek idzie jak pijany, ale tego nie czuje. Proszę się udać do neurologa, który zleci rezonans magnetyczny głowy /MR/ i wszystko będzie jasne.

Iwona 2013-02-06, 22:33