Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Zawroty głowy i drętwienie rąk przy przepuklinach kręgosłupa

Zawroty głowy i drętwienie rąk przy przepuklinach kręgosłupa

Witam! Zwracam się z prośbą o interpretację wyniku MR kręgosłupa szyjnego. Do lekarza jestem zapisana dopiero na styczeń przyszłego roku, a wynik badania jest dla mnie bardzo niepokojący. :
* Na poziomie c3-c4 lewoboczna przepuklina jądra miażdżystego uwypuklająca się w obręb lewego otworu międzykręgowego - może przemieszczać lewy korzeń C4.
Npoziomie C4-C5 tylna szerokopodstawna przepuklina jądra miażdżystego z cechami lateralizacji lewostronnej modelująca worek oponowy i brzuszny lewy korzeń C5, bez ucisku rdzenia kręgowego.
N poziomie C5-C6 tylna centralno prawoboczna przepuklina jądra miażdżystego mudelująca worek oponowy i redukująca przednią rezerwę łynową z modelowaniem rdzenia kręgowego od strony przednio prawobocznej oraz brzuszny prawy korzeń C6.
Pozostałe krążki międzykręgowe badanego odcinka kręgosłupa bez cech przemieszczeń. Ciągłość szyjnego odcinka rdzenia kręgowego zachowana prawidłowo.
Wysokość trzonów kręgów zachowana prawidłowo. Spłycenie fizjologicznej lordozy szyjnej (badanie w pozycji leżącej)*.
Zgłosiłam się do lekarza neurologa z objawami - drętwienie rąk i zawroty głowy. Neurolog stwierdził, że zawroty nie są raczej od kręgosłupa (pozytywny wynik badania przepływu krwi w tętnicach), ale ja nie jestem tego taka pewna. Wszystkie pozostałe badania mam w normie.
Czy są jakieś nieinwazyjne metody leczenia tego schorzenia (np. fizjoterapia, farmakoterapia), czy muszę się liczyć z tym,. że kiedyś konieczna będzie operacja?
Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.

Hanna 2010-11-24, 19:49

Na pewno na ten czas powinna Pani stosować leczenie przeciwbólowe. Co do zmian wymienionych w opisie trzeba liczyć się z ewentualnym zabiegiem operacyjnym. Z tym wynikiem powinna Pani zgłosić się do neurochirurga, który obejrzy wynik MR i zbada Panią neurologicznie. Na podstawie nasilenia objawów rozważy zabieg operacyjny. Opisane w MR zmiany nie ustąpią pod wpływem rehabilitacji, ale na pewno będzie ona miała korzystny wpływ.

neuron 2010-11-25, 19:10

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Zmartwiła mnie nieco. Nie bardzo wiem, co mam robić, żeby te stan się nie pogłębiał. Nie wiem jakich pozycji mam unikać - czy z pochyloną, czy podniesioną glową, czy wskazane są jekiś ćwiczenia, czy mogę swobodnie pływać żabką, czy tylko na plecach, czy mogę dźwigać. Proszę o poradę.

Hanna 2010-12-02, 13:19

Wszystko oczywiście powie neurolog/neurochirurg. Prawdopodobnie zleci również rehabilitację. Nie powinna Pani sama stosować żadnych ćwiczeń ale na początek nauczyć się ich wykonywać z rehabilitantem. Może Pani narobić więcej szkód niż pożytku. Nie radzę dzwigać ciężkich przedmiotów, ewentualnie przyjąć przy tym odpowiednią pozycję, czyli obniżyć się bardziej na nogach, jak przy sztandze.

neuron 2010-12-02, 17:27

Dzień dobry, chcę powiedziec pani,że ja poszłam na te schorzenia na operację i jestem zadowolona.żałuję bardzo,że dwa lata zwlekałam i cierpiałam.teraz mam problem z dalszą częścią kręgosłupa ,ale też się zgodzę na operację aby sobie ulżyc.cierpienie jest okropne i już nie mam siły na dalszy ból .jeżdziłam na różne rehabilitacje i po każdym razie czułam się potwornie.ból kręgosłupa nie odchodził a pogłębiał się.ogółem stan zdrowia się po nich pogarszał.nie da się nic nie robic aby się oszczędzac trzeba pracowac i zaciskac zęby.śmieszne ale prawdziwe nikt nie chce nam pomóc.lekarze mają wszystko gdzieś a ból zostaje dla nas.życzę pani wytrwałości i pukanie do drzwi lekarzy gdzie się da.Zyczę zdrowia

Jolanta 2012-09-30, 09:08