Forum neurologiczne » Zaburzenia zmysłów » Zanikanie pola widzenia w oku

Zanikanie pola widzenia w oku

Przede wszystkim, nareszcie forum, gdzie NIE jak w porzekadle *przemówił dziad do obrazu, a obraz ani słowa*... Są ciekawe odpowiedzi lekarza. Brawo!
Ad rem, zaawansowana miażdzyca, 72 lata, 2 stenty tętnic wieńcowych serca. Do *naczyniówki* dowlokłem się z poważnie zaawansowaną miażdzycą obu nóg. Konieczność przeszczepu tętnic udowo-podkolanowych. Zaczęto jednak od implantacji stentu do tętnicy biodrowej /od razu duża poprawa sprawności!/, jak i stent do tętnicy szyjnej wewnętrznej prawej /lewa zwężenie 80% - obawiano się ją ruszać, ze względu na niebezpieczeństwo udaru mózgu podczas zabiegu/. W końcu przeszczep tęnicy udowo-podkolanowej prawej nogi. Lewa nie może się doczekać mojej decyzji...
Uff. Dużo tego, ale dzięki temu poruszam się względnie sprawnie i jak na wiek nie powinienem narzekać.
Od kilku tygodni, jednak, przy podniesieniu głowy w górę miewam w niej zawirowania i co raz częściej pojawia się - stopniowo -częściowe *zaćmienie* części obrazu w lewym oku, które z czasem, po kilkudziesięciu sekundach ustępuje. Lekarz rodzinny chce mnie skierować do okulisty, a ja sądzę, że to sprawa tętnic szyjnych i wymaga konsultacji neurologicznej w Ochojcu, gdzie miałem poprzedni zabieg /ZNAKOMITA opieka!/.
Czy prawidłowo myślę Panie Doktorze? Co mam teraz począć? Tym bardziej, że boję się zabiegu lewej tętnicy, a może i zarostu prawego stentu? Jestem w rozterce, choć z takim doświadczeniem raczej optymistą.
Będę bardzo wdzięczny, po za odpowiedz na forum. Zapraszam również forumowiczów. Z szacunkiem Piotr-filmowiec

Piotr filmowiec 2011-08-09, 09:16

Zwykle wygląda to tak, że musi być opinia okulisty. Pana objawy wyglądają na *naczyniowe*, ale jednak choroby oka należy wykluczyć. Także tak jak zalecił lekarz najpierw wizyta u okulisty. Niech dobrze zbada oko, także w lampie szczelinowej i dno oka. Co do miażdżycy naczyń, należy sprawdzić czy nie dochodzi do zaburzenia w przepływie w obrębie stentu, czyli w następnej kolejności diagnostyka neurologiczno-naczyniowa.

neuron 2011-08-10, 22:13