Forum neurologiczne » Zaburzenia zmysłów » Zanik widzenia w prawym oku

Zanik widzenia w prawym oku

Dzień dobry badanie Mr uwidoczniło w obrębie torebki wewnętrznej po stronie lewej oraz w obrębie lewego wzgórza pojedyncze zmiany ,hiperintesywne w T2 hypointensywne w t1 o średnicy ok 2 i 4 mm są najpewniej zmiany naczyniopochodne. Podobne ognisko uwidoczniono również w podkorowej istocie białej płata czołowego prawego.
Zmiany te nie wskazują po podaniu środka kontrastowego.Innych zmian ogniskowych w obrębie mózgowia nie uwidoczniono.Komora IV prawidłowa.
Kąty mostkowo-móżdżkowe wolne
Poszerzenie przestrzeni podpajęczynówkowych na sklepistościach mózgu i móżdżku. W obrębie oczodołów struktur patologicznych nie stwierdzono.Skrzyżowanie nerwów wzrokowych prawidłowe.Pogrubienie śluzówki zachyłka zębodołowego zatoki szczękowej prawej
Bardzo proszę o interpretację opisu obrazu MR czy jest coś co by wskazywało na przyczynę zaniku widzenia nadmienię że pod względem okulistyki oko jest zdrowe

urszula 2011-02-03, 18:36

Pani Urszulo, badania dodatkowe można interpretować wyłącznie w odniesieniu do objawów jakie ma osoba chora i wyniku badania neurologicznego. Nic o Pani nie wiadomo, nie mówiąc już o możliwości zbadania Pani przez internet. Nawet przy założeniu, że radiolog dysponował szczegółowymi danymi klinicznymi o chorym opis badania jest tylko interpretacją obrazów a nie diagnozą choroby -przynajmniej w tym wypadku. Najlepiej Pani zrobi, zasięgając porady lekarza.

gość 2011-02-04, 19:44

Drogi &#8220*Gościu&#8221*, bardzo dziękuję za zainteresowanie się moim problemem i odpowiedź. Umieszczając opis MR miałam nadzieję że dowiem się czegoś więcej niż od lekarza prowadzącego (okulisty) i uzyskam zrozumiałą interpretację opisu RM, oraz poradę co do dalszych badań, leczenia, przyczyn nagłego zaniku wzroku i rokowań. Sądziłam że jest to znany medycznie przypadek, lecz miliłam się i dla tego szukam POMOCY.
W skrócie przedstawiam historię choroby: 4 m-ce temu chory miał zrobiony zabieg chirurgiczno-ortopedyczny prawej stopy( wieloodłamowe złamanie nasady dalszej podudzia prawego z podwichnięciem stawu skokowego) &#8211* wskutek czego od 4 m-cy bierze fraxiparynę 0,6 ml przechodząc po 2 m-cach na 0,4 ml &#8211* nagle po 3 miesiącach leczenia wstając rano chory stwierdza ze zdziwieniem że dosłownie nic nie widzi na jedno oko. Przez prawie 1 m-c w klinice okulistycznej miał zrobione wszystkie możliwe badania okulistyczne aparaturą optyczną, włącznie z kontrastem oraz pilnie (na wniosek okulisty) prywatnie wykonane RM. Przed badaniem RM stwierdzono że oko jako organ jest zdrowe, (stąd decyzja pilnego RM) aczkolwiek jest obrzęk tarczy nerwu oka, oraz zmiany naczyniowe (tworzenie nowego układu) prawdopodobnie w wyniku niedokrwienia oka. Oko to w chwili obecnej widzi tylko zarysy przez bardzo ciemno-szarą mgłę, oraz nie reaguje na bardzo mocne światło (brak olśnienia)-nie widzi nawet słońca, ale jednoznacznie stwierdzono &#8220*oko jako organ jest zdrowe&#8221*. Jestem w punkcie wyjścia bo nie mam odpowiedzi od swego lekarza - co dalej ? i dlaczego? Jestem zawiedziona i zrozpaczona. Czy oko to nie widzi przez zmiany w głowie?, czy następstwa tych zmian mogą uwidocznić się w innych chorobach?, a nawet kalectwem ? Dlatego zadałam takie pytanie i je ponawiam. Z poważaniem -Urszula

Urszula 2011-02-05, 21:53