Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Zaburzenia korzeni rdzeniowych i splotów nerwowych na poziomie lędźwiowym

Zaburzenia korzeni rdzeniowych i splotów nerwowych na poziomie lędźwiowym

Witam,
Jestem 22 letnim studentem aktywnym fizycznie. Od 3 lat boli mnie kręgosłup w odcinku lędźwiowym, chwilami ten ból jest niesamowicie silny. Udałem się na rezonans magnetyczny na którym wyszło takie rozpoznanie: *Zaburzenia korzeni rdzeniowych i splotów nerwowych- inne zaburzenia korzeni nerw. i splotów rdzeniowych*
Opis badania:
Osłabienie sygnału RF w obrazach T2-zależnych i obniżenie wysokości tarczy międzykręgowej L5-S1- zmiany dehydratacyjno-degeneracyjne.
Na tym poziomie widoczna tylna, paramedialna od strony lewej*rozlana* podwięzadłowa wypuklina pierścienia włóknistego tarczy międzykręgowej modelująca worek oponowy i lewy korzeń nerwowy w zachyłkach bocznych kanału.
Zmianom towarzyszy osteofitoza krawędzi trzonów.
Wielopoziomwo widoczne drobne guzki Schmorla.
Innych zmian w obrębie kręgosłupa lędźwiowego się nie stwierdza

Proszę o poradę czy jest to poważne schorzenie? Jak z tym najlepiej walczyc? Przypomnę że jestem aktywny fizycznie im więcej się ruszam tym mniej mnie boli kręgosłup ale nie ma dnia abym nie czuł że cos jest nie tak.
pozdrawiam

Łukasz 2011-02-16, 21:01

Ma Pan zmiany zwyrodnieniowe krążka międzykręgowego na poziomie L5-S1, co doprowadziło do utraty jego prawidłowych funkcji, przemieszczenia się i ucisku na worek oponowy i korzenie nerwowe. W zasadzie o dalszym postępowaniu powinien zadecydować neurolog/neurochirurg, który zweryfikuje nasilenie dolegliwości z opisem. Jeżeli objawy są nasilone, nie wykluczone, że będzie to operacja.

neuron 2011-02-16, 23:15