Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Zabieg przy przepuklinach lędźwiowych i rwie kulszowej

Zabieg przy przepuklinach lędźwiowych i rwie kulszowej

W dniu 2011-08-08,

Badanie MR kręgosłupa L-S wykonano w sekwencjach FSE,STIR,w obrazachT1 i T2-zależnych,płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych.Spłycenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej,poziome ustawienie kości krzyżowej.Trzony kręgowe prawidłowej wysokości.Dehydratacja krążków międzykręgowych L2-L3,L3-L4,L4-L5,L5-S1.Niewielkie obniżenie wysokości krążka L5-S1.Na poziomie L3-L4 tylna centralna przepuklina krążka,uciskająca przednią powierzchnię worka oponowego,spłycająca zachyłki boczne i uciskająca korzenie nerwowe w zachyłkach.Na poziomie L4-L5 tylna centralna,mniejsza przepuklina krążka.Spłyca zachyłki boczne,uciska worek oponowy od przodu,modeluje prawy nerw korzeniowy w zachyłku.Blaszki graniczne sąsiadujących trzonów z cechami niewielkimi obrzęku szpiku.Na poziomie L5-S1tylna centralna przepuklina bez cech ucisku korzeni nerwowych.Dolna blaszka graniczna trzonu L5 wykazuje przebudowę zwyrodnieniową typu tłuszczowego.Stożek rdzenia i nić bez zmian ogniskowych. PYTANIE: W ciągu roku przebyłam dwie rehabilitację, miałam zastrzyki domięśniowe i nic nie pomogło mam skierowanie na zabieg czy jest to konieczne.Boję się spotkałam się z tym problemem pierwszy raz, czy będę kiedykolwiek normalnie chodzić bez tego ciągłego bólu i wrócić do swojej pracy jako sprzedawca.I czy jest jakieś ryzyko co do tej operacji.

Iza 2011-08-08, 12:20

Na poziomie L3-L4 tylna centralna przepuklina krążka,uciskająca przednią powierzchnię worka oponowego,spłycająca zachyłki boczne i uciskająca korzenie nerwowe w zachyłkach.
--> Taka zmiana wymaga już operacji, tym bardziej, że występują uciążliwe objawy kliniczne. Rehabilitacja w takiej sytuacji nie jest wystarczająca i nie usuwa przyczyny.

Na poziomie L4-L5 tylna centralna,mniejsza przepuklina krążka.Spłyca zachyłki boczne,uciska worek oponowy od przodu,modeluje prawy nerw korzeniowy w zachyłku.
--> Występuje tu modelowanie bez uciski. Neurochirurg powinien zadecydować czy na tym poziomie przy okazji będzie interweniował.

Powikłania wiążą się z każdą operacją. Mogą to być zakażenia rany, krwiak rany, co do dalszych powikłań to zależą one od metody operacji, ale o wszystkim zostanie Pani poinformowana. Przed zabiegiem podpisać będzie trzeba zgodę. Wszelkie wątpliwości muszą zostać wyjaśnione, także z anestezjologiem.
Jeśli wszystko pójdzie dobrze, będzie Pani mogła wrócić do pracy.

neuron 2011-08-09, 23:33