Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Wypukliny, zmiany degeneracyjne i guzki Schmorla na poziomie lędźwiowym

Wypukliny, zmiany degeneracyjne i guzki Schmorla na poziomie lędźwiowym

Ponieważ jest ich b.dużo w skrócie(od L1/L2 do L5/S1 wypukliny dwuboczne uciskające worek oponowy,zwężone otwory międzykręgowe + dodatkowo otwory zwężane przez osteofity.Zmiany degeneracyjne L4/L5 i L5/S1 z nagromadzeniem w ich obrębie gazu.Zmiany zwyrodn.trzonów (osteofity przednich i tylnych krawędzi od L3 dp L5 dodatkowo uciskają worek oponowy)Nierówność blaszek granicznych i drobne guzki Schmorla trzonów od L2 do S1.Do tego dziwne bóle
wtedy gdy wydaje się ,że nie powinno ich być i nie tam gdzie powinny wg mnie być.Chyba mam zaburzenia w odczuwaniu bólu .
Oczywiście reszta kręgosłupa tez nie najlepsza.Pytanie czy to wynik jakiejś choroby?,bo wg mnie nie było powodów do aż tak dużych zmian tylko z tzw.zużycia.Jestem po 50-tce,prawie całe życie praca w biurze a także nauczycielstwo ok.10 lat.Czy takie coś da się z operować? Mam kłopoty z chodzeniem,2kg to już za ciężkie dla mnie.Co robić?

Krystyna 2010-05-27, 02:36

Przede wszystkim należy skonsultować się z neurochirurgiem. Należy zredukować masę ciała, jeśli wystęuje nadwaga/otyłość i rozpocząć rehabilitację, która zredukuje ból i pomoże Pani nauczyć się uruchamiać odpowiednie partie mięśni kręgosłupa do stabilizacji ciała. Oczywiście neurochirurg zadecyduje, czy i który odcinek wymaga operacji, przepisze leki przeciwbólowe oraz zaleci rehabilitację.

neuron 2010-05-31, 15:05

Dziękuję za odpowiedź,neurolog po zdj.rtg powiedział,że nie nadaje się do operacji bo jest tego za dużo.Czekam na wizytę u niego ma mi dać wskazówki na rehabilitację.

krystyna 2010-06-06, 11:38